Monika Zacharzewska

Kampania przeciw przemocy rozpoczęła się w Słupsku konferencją specjalistów

Kampania przeciw przemocy rozpoczęła się w Słupsku konferencją specjalistów Fot. Krzysztof Piotrkowski Kampania przeciw przemocy rozpoczęła się w Słupsku konferencją specjalistów
Monika Zacharzewska

- Jako dziecko sam byłem ofiarą i sprawcą przemocy w szkole, pewnie jak większość z nas - przyznaje Piotr Adamski, koordynator Ogólnopolskiej Kampanii „Przemoc boli”, która będzie realizowana w słupskich szkołach.

W czasie czwartkowej konferencji inaugurującej w mieście akcję „16 dni światowych działań przeciw przemocy ze względu na płeć”, opowiadał on jak pracować z uczniami, by byli świadomi zagrożeń, minimalizowali przemoc i nie stali się jej ofiarami. - Bo często dzieci i młodzież nawet nie są świadomi, że stają się sprawcami przemocy, nie tylko tej dosłownej fizycznej, ale też psychicznej - mówi.

O tym właśnie jak rozpoznać, że dziecko jest krzywdzone i jakie podjąć w tej sytuacji interwencje oraz jak rozmawiać z takim dzieckiem i jego opiekunem, opowiadała podczas konferencji Aleksandra Jaworska-Kołatka, psycholog ze słupskiego Stowarzyszenie Pomocy Psychologicznej Dziecku i Rodzinie „Krąg”.

- Przemoc wobec dziecka, to nie tylko najbardziej oczywiste kary cielesne - mówiła pani psycholog. - To również cierpienia psychiczne, czy niewywiązywanie się z zapewnienia dziecku należytej opieki, czyli zaniedbywanie. To bardzo częste przypadki. Sama miałam do czynienia z rodziną 7-latki, z Ustki która... nigdy nie była nad morzem. Rodzice po prostu nie mieli dla niej czasu.

Pani psycholog mówiła też o drastycznych przypadkach wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży oraz o bardzo popularnej wśród nastolatków cyberprzemocy - czyli hejcie, pomówieniach, nagabywaniach przez internet czy telefon komórkowy.

Natomiast psychiatra zajmujący się dziećmi, Jarosław Kaczmarek, na konkretnych przykładach pokazał jak wykorzystywane bywają dzieci do rozgrywek między dorosłymi i jakie to ma dla nich dramatyczne skutki.

16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć to międzynarodowa kampania, organizowana przez Center for Women’s Global Leadership i poświęcona wspieraniu i koordynacji pracy mającej na celu zlikwidowanie przemocy ze względu na płeć na poziomie lokalnym, państwowym i międzynarodowym.

W Słupsku odbędą się otwarte warsztaty dla wszystkich chętnych, na których uczestnicy dowiedzą się, czym jest zjawisko przemocy w rodzinie i jak sobie z nim radzić, a także gdzie szukać pomocy. Warsztaty odbywać się będą w Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym dla Osób Doświadczających Przemocy w Rodzinie TAMA przy ul. Jana Pawła II 1pok. 606.

Zgłoszenia uczestnictwa w poszczególnych warsztatach przyjmowane są w godz. 12 -14. pod nr telefonu 59 8488492 - decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych.

Monika Zacharzewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.