Monika Zacharzewska

Kampania przeciw przemocy rozpoczęła się w Słupsku konferencją specjalistów

Kampania przeciw przemocy rozpoczęła się w Słupsku konferencją specjalistów Fot. Krzysztof Piotrkowski Kampania przeciw przemocy rozpoczęła się w Słupsku konferencją specjalistów
Monika Zacharzewska

- Jako dziecko sam byłem ofiarą i sprawcą przemocy w szkole, pewnie jak większość z nas - przyznaje Piotr Adamski, koordynator Ogólnopolskiej Kampanii „Przemoc boli”, która będzie realizowana w słupskich szkołach.

W czasie czwartkowej konferencji inaugurującej w mieście akcję „16 dni światowych działań przeciw przemocy ze względu na płeć”, opowiadał on jak pracować z uczniami, by byli świadomi zagrożeń, minimalizowali przemoc i nie stali się jej ofiarami. - Bo często dzieci i młodzież nawet nie są świadomi, że stają się sprawcami przemocy, nie tylko tej dosłownej fizycznej, ale też psychicznej - mówi.

O tym właśnie jak rozpoznać, że dziecko jest krzywdzone i jakie podjąć w tej sytuacji interwencje oraz jak rozmawiać z takim dzieckiem i jego opiekunem, opowiadała podczas konferencji Aleksandra Jaworska-Kołatka, psycholog ze słupskiego Stowarzyszenie Pomocy Psychologicznej Dziecku i Rodzinie „Krąg”.

- Przemoc wobec dziecka, to nie tylko najbardziej oczywiste kary cielesne - mówiła pani psycholog. - To również cierpienia psychiczne, czy niewywiązywanie się z zapewnienia dziecku należytej opieki, czyli zaniedbywanie. To bardzo częste przypadki. Sama miałam do czynienia z rodziną 7-latki, z Ustki która... nigdy nie była nad morzem. Rodzice po prostu nie mieli dla niej czasu.

Pani psycholog mówiła też o drastycznych przypadkach wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży oraz o bardzo popularnej wśród nastolatków cyberprzemocy - czyli hejcie, pomówieniach, nagabywaniach przez internet czy telefon komórkowy.

Natomiast psychiatra zajmujący się dziećmi, Jarosław Kaczmarek, na konkretnych przykładach pokazał jak wykorzystywane bywają dzieci do rozgrywek między dorosłymi i jakie to ma dla nich dramatyczne skutki.

16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć to międzynarodowa kampania, organizowana przez Center for Women’s Global Leadership i poświęcona wspieraniu i koordynacji pracy mającej na celu zlikwidowanie przemocy ze względu na płeć na poziomie lokalnym, państwowym i międzynarodowym.

W Słupsku odbędą się otwarte warsztaty dla wszystkich chętnych, na których uczestnicy dowiedzą się, czym jest zjawisko przemocy w rodzinie i jak sobie z nim radzić, a także gdzie szukać pomocy. Warsztaty odbywać się będą w Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym dla Osób Doświadczających Przemocy w Rodzinie TAMA przy ul. Jana Pawła II 1pok. 606.

Zgłoszenia uczestnictwa w poszczególnych warsztatach przyjmowane są w godz. 12 -14. pod nr telefonu 59 8488492 - decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych.

Monika Zacharzewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.