Katolicy w kościołach coraz częściej

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Capar
Zbigniew Marecki

Katolicy w kościołach coraz częściej

Zbigniew Marecki

W skali kraju na niedzielne nabożeństwa średnio przychodzi prawie 40 procent Polaków - wynika z badań statystycznych.

Ogólny wskaźnik osób biorących udział w niedzielnych mszach w porównaniu z rokiem 2014 wzrósł w 2015 nieznacznie do 39,8 proc. (w 2014 r. było to 39,1 proc.). W górę poszedł także odsetek osób, które regularnie przystępują do komunii świętej. W 2014 r. było to 16,3 proc., a w 2015 - 17 proc. To wyniki najnowszych badań, opartych na niedzielnym liczeniu wiernych z 2015 roku, ujawnionych w środę przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego we współpracy z firmą GIS-Expert.

Zdaniem księdza Wojciecha Sadłonia, dyrektora Instytutu, świadczy to o stabilizacji katolicyzmu w Polsce.

Jeśli chodzi o siłę społecznego i kulturowego nawyku chodzenia do kościoła, to w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w 2015 roku w niedzielnych mszach św. w parafiach na jej terenie uczestniczyło najczęściej od 16 do 30 proc. wiernych. Natomiast w tym czasie do komunii św. przystępowało w różnych dekanatach od 11 do 15 proc. wiernych, choć były i takie dekanaty, gdzie do komunii św. przystępowało od 6 do 10 lub od 16 do 20 proc. wiernych.

Dane statystyczne jednak wyraźnie pokazują, że kiedyś zaangażowanie religijne Polaków, z których większość deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego, było większe. Na przykład w 1981 roku w niedzielnych mszach świętych uczestniczyło około 51 procent Polaków. Od tamtego czasu spadła więc liczba uczestników liturgii. Jednocześnie jednak wzrósł odsetek katolików przyjmujących komunię świętą.

Zdaniem badaczy może to oznaczać, że w grupie ludzi chodzących do kościoła są osoby, które to robią świadomie, z wyboru i że Kościół jest bardzo ważną częścią ich życia. Wyrażnie to widać choćby wtedy, gdy zauważymy działalność rozmaitych stowarzyszeń, których z roku na rok przybywa właściwie we wszystkich diecezjach. U nas bardzo aktywna jest m.in. Szkoła Nowej Ewangelizacji.

Zbigniew Marecki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gp24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.