Kiedy i jak naprawią ustecką kładkę?

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Bogumiła Rzeczkowska

Kiedy i jak naprawią ustecką kładkę?

Bogumiła Rzeczkowska

Pierwsza faza naprawy nie wymaga ogłoszenia przetargu. Władze Ustki mają nadzieję, że już w sezonie będzie można przejść po kładce w kanale portowym. Wkrótce rozpocznie się jej naprawa.

W tegorocznym planie zamówień publicznych Ustka przeznaczyła na naprawę kładki w kanale portowym 400 tysięcy złotych z budżetu miasta. Przewidywanym terminem realizacji postępowania jest marzec. Jednak okazuje się, że na razie przetargu nie będzie, bo naprawa ma zostać wykonana w dwóch etapach.

– Pierwszym etapem przywrócenia kładki do eksploatacji będzie naciąg want. Wartość tej naprawy nie przekracza progów przetargowych – mówi Bartosz Gwóźdź-Sproketowski, zastępca burmistrza Ustki. – Jesteśmy w kontakcie z firmą, która podjęłaby się tego zadania. To podwykonawca Hydro-Navalu, który zna to urządzenie, bo wykonywał naciąg kładki. Mamy nadzieję, że w wakacje kładka będzie czynna.

Drugim etapem – po naciągnięciu want – będzie przeprojektowanie i zmiana łożyska. – Już w połowie marca spotkamy się z przedstawicielami firmy, którzy ocenią formę realizacji naciągu – mówi Bartosz Gwóźdź-Sproketowski, wiceburmistrz Ustki.
Naprawa będzie polegała na tym, co wskazali powołani przez sąd eksperci. Ustka domagała się zabezpieczenia dowodów po tym, gdy wykonawca kładki, Hydro-Naval, odmówił naprawy w ramach gwarancji.

Na podstawie ekspertyzy sądowej miasto zleci naprawę, za którą zapłaci, a później będzie domagać się zwrotu pieniędzy od podmiotu odpowiedzialnego za tę sytuację. Według ekspertów przywrócenie kładki do prawidłowej eksploatacji wymaga korekty naciągu lin i przebudowy głowicy – zastąpienia łożyska ślizgowego łożyskiem innego typu. Ten drugi etap naprawy nastąpi po sezonie.

Bogumiła Rzeczkowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.