Zbigniew Bartuś

Klapa, czyli… drzwi i okna. Państwowy rejestr nie nadąża i szkodzi gospodarce. Czy podbijająca świat krakowska firma zbuduje nową fabrykę?

Zamieszanie wokół PKWiU blokuje rozwój innowacyjnych firm Fot. 123rf Zamieszanie wokół PKWiU blokuje rozwój innowacyjnych firm
Zbigniew Bartuś

„Co ja właściwie robię?” – to w ostatnich miesiącach jedno z najgorętszych pytań polskich przedsiębiorców. Laikowi może się wydawać, że wytwórca konewek wytwarza konewki, producent smartfonów – smartfony, a fryzjer strzyże. Nic bardziej mylnego!

Czytaj także: Klapa w roli drzwi. Jak chaos w klasyfikacji wyrobów i usług szkodzi czołowym polskim firmom

W urzędniczych realiach - jak podkreślają eksperci - klasyfikowanie towarów i usług wymaga wszechstronnej specjalistycznej wiedzy z zakresu nie tylko statystyki i taryf, ale i… towaroznawstwa, chemii, fizyki, biologii, technologii żywności, procesów produkcji i wielu innych. Z kolei od trafnej klasyfikacji towaru i usługi zależy, jakie firma zapłaci podatki, czy będzie mogła skorzystać z ulg i czy… nie zbankrutuje. Ku swemu przerażeniu polscy przedsiębiorcy coraz częściej nie znajdują w państwowym rejestrze oferowanych przez siebie towarów i usług. Powód? Rejestr nie nadąża za postępem technologii.

A to może zatrzymać pogoń Polski za bogatymi krajami Zachodu.

Stawki z kosmosu (czyli z PKWiU)

Kompozytowe klapy przeciwpożarowe, montowane na dachach jako ważny element supernowoczesnych systemów bezpieczeństwa, to zdaniem polskich urzędników… drzwi. Można by się uśmiać i przejść po porządku dziennego nad kolejnym absurdem, ale sprawa jest poważna. Chaos wokół klasyfikacji oferowanych w Polsce towarów i usług utrudnia działalność firm i zagraża rozwojowi gospodarki.

Czytaj więcej:

 • Kto opiekuje się rejesrem?
 • Badania naukowe i innowacyjne produkty krakowian posłużyły do stworzenia nowej europejskiej normy.
Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.