Koalicja antysmogowa. Chcesz mniej kopcić? Podłącz się do miejskiej sieci ciepłowniczej
Jeden z ekologicznych sposobów ogrzewania domu to podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Procedury nie są skomplikowane, ale nie wszyscy mieszkańcy Lublina mają taką możliwość.
- Obecnie ogrzewamy blisko 95 tys. gospodarstw domowych i prawie 250 tys. mieszkańców Lublina - mówi Teresa Stępniak - Romanek, rzeczniczka Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
Co trzeba zrobić, żeby dołączyć do tego grona?
- Po pierwsze - zwrócić się do nas z zapytaniem o możliwość przyłączenia. Wniosek o określenie możliwości dostępny jest na stronie internetowej www.lpec.pl w zakładce oferta/do pobrania - tłumaczy Stępniak-Romanek. - We wniosku należy podać dane identyfikacyjne oraz podstawowe informacje dotyczące obiektu i jego lokalizacji - dodaje.
Co ważne - wniosek musi być podpisany przez właściciela lub zarządcę obiektu, nie może tego zrobić np. najemca.
- Nasi pracownicy udzielają niezbędnej pomocy przy wypełnieniu potrzebnych dokumentów. W tym celu prosimy o kontakt z Działem Rozwoju - zaznacza rzeczniczka LPEC.
Wypełniony wniosek można przesłać do LPEC w wersji elektronicznej na: [email protected] lub papierowej na adres: LPEC S.A., Puławska 28, 20-822 Lublin.
Nie dla każdego
- Ze względu na przebieg sieci ciepłowniczej oraz z uwagi na warunki techniczne i ekonomiczne z naszej oferty obecnie nie mogą skorzystać właściciele domków jednorodzinnych w dzielnicach: Sławinek, Węglin, Dziesiąta, Kośminek, Za Cukrownią, Zadębie, Ponikwoda - tłumaczy Teresa Stępniak-Romanek.
W tych częściach miasta o przyłączenie mogą jednak wnioskować właściciele większych budynków, np.kamienic. W dzielnicach Sławin, Szerokie, Zemborzyce, Głusk i Abramowice w ogóle nie ma zaś sieci ciepłowniczej.
Ile to kosztuje? - Przyłącze do budynku LPEC realizuje z własnych środków. Od tej zasady są jednak wyjątki, kiedy inwestycja nie ma uzasadnienia ekonomicznego - wyjaśnia rzeczniczka LPEC.
Z kolei koszt węzła cieplnego jest ustalany indywidualnie - w zależności m.in. od potrzeb budynku. - Dla budynków mieszkalnych istnieje możliwość współfinansowania budowy węzła ze strony LPEC. Wynosi ono nie więcej niż 40 proc. - mówi Stępniak-Romanek.
Koszt dokumentacji związanej z przyłączeniem ponosi właściciel nieruchomości. Podobnie jak ewentualne koszty prac wewnątrz budynku (np. założenie lub wymiana instalacji).
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE: