Konferencja pozwoliła nam poznać nowe możliwości finansowania naszych inwestycji

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Wojciech Frelichowski

Konferencja pozwoliła nam poznać nowe możliwości finansowania naszych inwestycji

Wojciech Frelichowski

W Kępicach odbyło się Samorządowe Forum Finansowania. Konferencji towarzyszyło hasło: Co, jak nie Unia?

Rozmowa „Głosu Pomorza” z Magdaleną Gryko, burmistrzem Kępic.

Dlaczego gmina Kępice zorganizowała konferencję na temat finansowania inwestycji budownictwa komunalnego?
To wynikło niejako spontanicznie. Od wielu lat współpracujemy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, w którym kilka razy udało nam się uzyskać dofinansowanie na projekty dotyczące właśnie budownictwa komunalnego. Przedstawiciele banku chcieli zobaczyć efekty tych inwestycji. A ponieważ mieliśmy wiele zapytań od okolicznych samorządów, w jaki sposób można wystąpić do BGK z wnioskiem o dofinansowanie, od słowa do słowa powstała idea zorganizowania konferencji, na której padłyby odpowiedzi na te właśnie pytania. Poza tym zarówno BGK, jak i Bank Polskiej Spółdzielczości, który również wyraził chęć udziału w konferencji, mają szereg nowych produktów skierowanych do samorządów.

To ciekawe, bankowcy chcieli zobaczyć, na co idą pieniądze, o które zawnioskował beneficjent?
Właśnie tak. Nam zresztą też na tym zależało, bo mamy się czym pochwalić. Dofinansowanie, które otrzymaliśmy od BGK, zaowocowało konkretnymi efektami i ludzie już mieszkają. No i bankowcy przyjechali, zobaczyli i byli pozytywnie zaskoczeni. Szczególnie tym, że stosunkowo niskim kosztem można wybudować porządne mieszkanie.

A jakie konkretnie są efekty tej konferencji?
Od przedstawicieli Banku Polskiej Spółdzielczości dowiedzieliśmy się chociażby tego, iż w przyszłym roku regionalne izby obrachunkowe będą jednolicie interpretować wykładnię o finansach publicznych, co w przypadku samorządów ma bardzo ważne znaczenie. Nie mniej istotne jest także to, że będzie można wnioskować o środki z Funduszu Leśnego, który jest w gestii Lasów Państwowych, na wspólne inwestycje z lasami. W przypadku naszej gminy ma to istotne znaczenie, gdyż znaczna część gminy jest pokryta lasami i wiele inwestycji, choćby remonty dróg, przeprowadzamy wspólnie z administracją leśną.

Mówiono też o rządowym programie budownictwa pod tani wynajem Mieszkanie+...
Tak, ale w przypadku naszej gminy ten program i tak jest za drogi. Na razie, według szacunków, czynsz za metr kwadratowy w tym programie ma wynieść od 10 do 25 zł. Tymczasem czynsz w naszym Towarzystwie Budownictwa Społecznego wynosi 10,7 zł za metr. Ponadto w naszych zasobach mieszkaniowych najemcy o niższych dochodach mogą się starać o dopłatę do czynszu, która może wynieść nawet połowę tej opłaty. Natomiast zainteresował nas projekt Funduszu Municyplanego BGK. Według założeń, w tym systemie można budować budynki mieszkalne razem z lokalami użytkowymi na wynajem.

Wojciech Frelichowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.