Koniec sezonu na pożary lasów

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Grzegorz Kończewski

Koniec sezonu na pożary lasów

Grzegorz Kończewski

W niedzielę kończy tegoroczną działalność Leśna Baza Lotnicza. Stacjonujące w Toruniu gaśnicze Dromadery wrócą do bazy w Szczecinie.

O wyjątkowo korzystnym roku mówią kujawsko-pomorscy leśnicy, mając na myśli zagrożenie pożarowe. Do wczoraj na terenie całej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu wybuchło 38 pożarów. Niewielkie są też straty, bo las trzeba odnowić na łącznej powierzchni niecałych dwóch hektarów.

- To naprawdę bardzo mało, biorąc pod uwagę choćby fakt, że w ubiegłym roku lasy płonęły 146 razy - przyznaje Michał Piotrowski z Wydziału Ochrony Ekosystemów w RDLP w Toruniu. - Pamiętam jednak takie lata, kiedy to liczba pożarów w całej dyrekcji dochodziła do 600, a w samym Nadleśnictwie Włocławek las płonął ok. 120 razy. W tym roku bardzo sprzyjała nam pogoda - nie było fali upałów, dość często padał deszcz, występowały burze, co przełożyło się na skalę zagrożenia pożarowego. My, leśnicy, chcielibyśmy takiej aury również w kolejnych latach.

Wyjątkowe wakacje

Wiosna wcale jednak nie zapowiadała się tak optymistycznie. Pierwszy pożar wybuchł już 15 marca w położonym niedaleko Torunia leśnictwie Gronowo. Płomienie objęły wówczas sześcioletnią uprawę leśną na powierzchni 0,7 hektara. W marcu kujawsko-pomorskie lasy paliły się jeszcze czterokrotnie.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Grzegorz Kończewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.