Konstytucje dwie

Czytaj dalej
Fot. Konrad Karkowski
Tomasz Maleta

Konstytucje dwie

Tomasz Maleta

Komentarz redaktora Tomasza Malety

W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja przytacza się, że był to pierwszy dokument takiej wagi w Europie, a drugi w święcie - po amerykańskim przyjętym w 1787 roku. Ona legła u podwalin państwa, które wybiło się na niepodległość, nasza próbowała ją utrzymać.

Amerykańska konstytucja ma 7 artykułów i 27 poprawek. Ostatnią wprowadzoną w życie w 1992 roku, po 204 latach od jej zaproponowania. A przecież w ciągu tych dwóch wieków Ameryka zmieniła się nie do poznania. Poza jednym: ta sama konstytucja nadal jest zwięzła i elastyczna.

Polska też w ciągu tych dwóch wieków się zmieniła. Odzyskiwała niepodległość, ale trwałości konstytucji nie posmakowała. Tę marcową zastąpiła po 14 latach kwietniowa, o tej z 1952 roku nie warto nawet wspominać. Teraz są podchody do zmiany tej uchwalonej ledwo 20 lat temu. Czy ta nowa będzie równie prosta i elastyczna jak amerykańska? Bo o jej tak samo długi żywot, nie ma nawet co pytać.

Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.