Aleksander Radomski

Koszalin bardziej kulturalny od Słupska

Koszalin bardziej kulturalny od Słupska
Aleksander Radomski

Słupsk to miasto kreujące kulturę. W rankingu finansowanym przez Narodowe Centrum Kultury zajmuje 20. miejsce, Koszalin jest... drugi.

Z dumą mogę powiedzieć, że dzięki ciężkiej pracy wydziału kultury, organizacji pozarządowych, naszych instytucji kultury, a przede wszystkim mieszkańców miasta, Słupsk jest wśród dwudziestu najlepszych, jeśli chodzi o rozwój kultury, miast w Polsce - mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej Robert Biedroń.

Prezydent Słupska zaznaczał, że w rankingu, za którym stoi Narodowe Centrum Kultury, Fundacja Res Publica, a sporządzonym przez niezależnych ekspertów, Słupsk wyprzedził Gdynię, Bydgoszcz, Częstochowę i Szczecin. - Słupsk kulturą stoi. Zrobię wszystko, abyśmy w rankingu pięli się jeszcze wyżej i przegonili kolejne miasta - podkreślał.

Autorzy rankingu brali pod uwagę przede wszystkim dane dotyczące dostępności do kultury, uczestnictwa mieszkańców i działalności miejskich instytucji. Sprawdzano więc liczby (co nie pokazuje jakości tworzonej kultury w tych miastach); wystaw stałych, muzeów, frekwencję, czytelnictwo, liczbę bibliotek, czy też wdrożoną przez samorząd lub nie strategię. Również procentowy udział środków z budżetu na dotacje dla organizacji pożytku publicznego. Jak się okazuje, najlepsze warunki dla rozwoju kultury stwarza Sopot. Co ciekawe, drugie miejsce w rankingu zajął Koszalin, który odstaje jedynie pod względem „stwarzania warunków dla działalności pozainstytucjonalnej”.

Na podium znalazł się też Poznań, który, odwrotnie niż Koszalin, wyróżnia się pozytywnie, jeśli chodzi o wsparcie dla przedsięwzięć organizacji pozarządowych, a słabiej wypada pod względem działalności miejskich instytucji kultury i dostępności do infrastruktury kulturalnej. Tuż za Poznaniem uplasowała się stolica. W pierwszej dziesiątce znalazły się: Katowice, Kraków, Toruń, Jelenia Góra, Wrocław i Lublin i to z tymi miastami będzie musiał walczyć Słupsk, jeśli chce piąć się w tym zestawieniu.

Zadanie to może być trudne, bowiem wśród pierwszej dziesiątki prowadzących najlepszą politykę kulturalną królują w zasadzie same metropolie. Wyjątkiem jest Jelenia Góra i Koszalin, do którego tak chętnie Słupsk jest porównywany. Właśnie przykład tego ostatniego miasta pokazuje, że wysokie noty są możliwe.

Aleksander Radomski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gp24.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

14,50 29,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.