Marzena Sutryk

Koszalin w budowie, czyli szlakiem inwestycji [ZDJĘCIA]

Koszalin w budowie, czyli szlakiem inwestycji [ZDJĘCIA]
Marzena Sutryk

Tylu robót drogowych jednocześnie w mieście jeszcze nie prowadzono. Z jednej strony to cieszy, bo oznacza poprawę stanu nawierzchni, z drugiej oznacza to też utrudnienia dla kierowców.

Ul. Gnieźnieńska, Krakusa i Wandy oraz al. Armii Krajowej - te trzy odcinki są aktualnie modernizowane w ramach przebudowy krajowej drogi nr 11. Przy ul. Gnieźnieńskiej trwają prace przy budowie kanalizacji, pojawiły się już nowe krawężniki i chodnik przy cmentarzu komunalnym. Ruch odbywa się po jednym pasie ul. Gnieźnieńskiej. Drugi jest zamknięty ze względu na prace. Przypomnijmy, że w ramach tej inwestycji pojawi się sygnalizacja świetlna przy ul. Diamentowej, wybudowane zostaną parkingi przy cmentarzu, oświetlenie, odcinek ścieżki rowerowej od ul. Paderewskiego do wysokości głównego wejścia na cmentarz. Na ul. Krakusa i Wandy położono asfalt na ścieżce rowerowej wokół ronda Solidarności (pierwsza warstwa). Położono pierwszą warstwę asfaltu po prawej stronie ul. Krakusa i Wandy (jadąc w kierunku dworca), wykonano główną konstrukcję chodnika i ścieżki rowerowej. Trwają prace przy budowie ronda na skrzyżowaniu z ul. Lechicką. Dalej prace są prowadzone wzdłuż ul. Lechickiej (budowa brakującego odcinka ścieżki rowerowej do ul. Obotrytów) oraz na pozostałej części ul. Krakusa i Wandy, po jej prawej stronie do ul. Zwycięstwa (została położna warstwa asfaltu). Na al. Armii Krajowej skupiono się na robotach przy przejściu podziemnym. Zerwano warstwy wierzchnie, trwa wymiana instalacji i ich wprowadzenie do wewnątrz obiektu. Następnie będzie wykonana izolacja przejścia. Trwają także prace na zamkniętym odcinku drogi po stronie dworca PKP. Na wszystkich odcinkach MWiK wykonały wymianę sieci wodociągowej. Całość prac warta jest 30 mln złotych (w tym z UE 24 mln zł). Inwestycje trzeba zakończyć do końca roku.

Ruszyły też prace na ul. Piastowskiej - całość ma być gotowa do końca roku. Zostanie tu zbudowana ścieżka rowerowa, parkingi, oświetlenie, chodniki. Część jezdni będzie z bruku, większa część będzie asfaltowa.

Trwają też prace przy budowie ul. Promykowej i Słonecznej na Rokosowie. Będzie to nowa arteria komunikacyjna wraz z rondem, przez które przebiegać będzie docelowo również przedłużenie ul. Chałubińskiego. Realizowana w tym roku inwestycja połączy w jeden system komunikacyjny ul. Leśną i Zamenhoffa (wyjazd na rondzie na ul. Zieloną). Powstaje zupełnie nowa infrastruktura podziemna (m.in. wodociąg i energetyka), oświetlenie, chodniki, ścieżki rowerowe. I etap inwetycji dofinansowanej ze „schetynówek” kosztować będzie 3,4 mln zł(wygrał Strabag ). Prace zgodnie z umową powinny zakończyć się w listopadzie.

Realizowana jest również przebudowa ul. Połczyńskiej. Zrealizowano I etap na odcinku od ul. Wrzosów i Paproci do ul. Żytniej - po nim obecnie odbywa się ruch (położono m.in. pierwszą warstwę asfaltu). Prace przy ul. Połczyńskiej zostaną zakończone w przyszłym roku. Jednak miasto prowadzi rozmowy z wykonawcą, by ul. Połczyńska na całym odcinku była przejezdna do końca bieżącego roku. Nowa ul. Połczyńska to m. in. 2 km nowej ścieżki rowerowej. Miasto jest w trakcie rozstrzygania przetargu na budowę alternatywnego dojazdu do ul. Żytniej od ul. Pszenicznej. Objazd powinien być gotowy w połowie sierpnia; remont ul. Żytniej jest zaplanowany na lata 2018-2019.

Na ul. Morskiej ok. 1 km nowego chodnika wraz ze ścieżką rowerową realizuje Infrabud na zlecenie Urzędu Miejskiego. Umowa miała być zrealizowana do końca maja tego roku. Jednak z uwagi na to, że trzeba było dodatkowo przebudowywać odcinek kanalizacji oraz wyciąć dodatkowo drzewa, które miasto pierwotnie chciało ochronić, termin został przesunięty i inwestycja powinna zakończyć się w lipcu. Jej koszt to 1,6 mln złotych.

Przypomnijmy, że trwa także budowa 12-kilometrowej trasy rowerowej od Wodnej Doliny w kierunku przeprawy Koszałka.

Przy ul. Gdańskiej w zeszłym roku Zarząd Dród i Transportu zrealizował I etap oświetlenia. Teraz (do 14 lipca, a więc do dziś) ma być zrealizowana druga część inwestycji - od zjazdu w ul. Kędzierzyńską aż do zjazdu w kierunku Darłowa i cała druga strona ul. Gdańskiej (od zjazdu do Darłowa do granic miasta).

Dodajmy, że nie tylko budowa dróg jest realizowana aktualnie w mieście. Trwa również budowa kolejnych mieszkań KTBS oraz rozbudowa cmentarza.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.