Zbigniew Marecki

Kresowiacy ciągle mają spory wpływ na życie społeczne i kulturalne Słupska i okolic

Kresowiacy ciągle mają spory wpływ na życie społeczne i kulturalne Słupska i okolic
Zbigniew Marecki

W minioną niedzielę odbył się VIII Zjazd Towarzystwa Przyjacół Wilna i Grodna, które w Słupsku działa bez przerwy od 28 lat.

Rozmowa „Głosu” z Marianem Boratyńskim, prezesem Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Grodna

Chciał Pan zrezygnować z szefowania Towarzystwu Przyjaciół Wilna i Grodna, ale nie udało się.

No tak, złożyłem rezygnację, bo chciałem się skupić na pisaniu książek o MKS Cieśliki oraz Kresowiakach, którzy osiedli w Słupsku, ale uczestnicy zjazdu rezygnacji nie przyjęli i zdecydowali, że mam kierować Towarzystwem przez następne cztery lata.

Członkowie Towarzystwa pracują w nim społecznie?

Tak. W Towarzystwie wszyscy pracują społecznie. Na razie nawet nie mamy firmowego komputera. Korzystamy z prywatnych. Co prawda teraz zjazd uchwalił, że trzeba kupić komputer i drukarkę, ale nie zdecydował, kto i za co to sfinansuje. Choć ustaliliśmy roczne składki w wysokości 5o zł, to jednak tylko część członków je opłaca, a my musimy ponosić koszty utrzymania siedziby, mediów i inne wydatki.

Ale jakoś sobie radzicie?

Rzeczywiście. Zjazd wysoko ocenił pracę zarządu. Poza tym 9 osób otrzymało proporzec „Zasłużony dla Towarzystwa”, a kilkunastu osobom wręczyliśmy albumy i książki. Na szczególne słowa uznania zasługuje wiceprezes Towarzystwa Lucyna Wojczuk, którą także uhonorowaliśmy.

Istotne dla wielu osób może być, kto obecnie tworzy Zarząd Towarzystwa.

Wiceprezesami zostali: Lucyna Wojczuk, Jan Romański i Zygmunt Kulczewski, sekretarzem jest Kazimierz Skołysz, a skarbnikiem - Zofia Stypułkowska. W zarządzie nowymi członkami są Małgorzata Ciarka i Leszek Zawadzki. Przewodniczącym komisji rewizyjnej został Franciszek Buraczewski, a sądu koleżeńskiego - Władysław Staniuk.

Przypomnijmy, kiedy Towarzystwo oficjalnie powstało?

Rozpoczęliśmy działalność 13 maja 1989 roku. Wtedy zjazd założycielski odbył się w słupskiej filharmonii.

Wiem, że w momencie powstania Towarzystwo skupiało ponad 1200 osób, a ilu członków liczy obecnie?

Teraz mamy 756 członków.

Towarzystwo jest bardzo aktywne. Często je widać na miejskim forum. Szczególnie wtedy, gdy odbywają się związane z nim wydarzenia.

Rzeczywiście, ostatnie 4 lata umocniły naszą pozycję w słupskiej społeczności i potwierdziły kierunki i tematy działań. Przede wszystkim uroczyście obchodzimy trzy nasze własne święta. Co roku 13 maja o godz. 12 spotykamy się w parku Jerzego Waldorffa przed Pomnikiem Kresowiaków. Natomiast 16 listopada gromadzimy się w kościele św. Jacka podczas święta Matki Bożej Ostrobramskiej. Od 2014 roku organizujemy także Kaziuki nad Słupią, które wprowadziliśmy do naszego kalendarza w roku, gdy obchodziliśmy jubileusz 25-lecia działalności. Wtedy gościem jubileuszu była Kapela Wileńska, a w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się także okolicznościowa konferencja . Z roku na rok nieco wzbogacamy przebieg Kaziuków. Pewnie dlatego cieszą się one dużym zainteresowaniem.

Zbigniew Marecki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gp24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.