Kriokomora za 269 tys. na stadionie 650-lecia. "To nietrafiona inwestycja"

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Capar
Aleksander Radomski

Kriokomora za 269 tys. na stadionie 650-lecia. "To nietrafiona inwestycja"

Aleksander Radomski

Komora do krioterapii jest, ale nie ma na nią pieniędzy.

Urządzenie zainstalowane w budynku Centrum Lekkoatletycznego przy ul. Madalińskiego stoi nieużywane. Niedawno podjęto decyzję o jego zamknięciu. Powód jest prozaiczny. Krioterapia cieszyła się marnym zainteresowaniem, przez co stała się zwyczajnie nieopłacalna.

Słupski Ośrodek Sportu i Rekreacji kupił kriokomorę siedem lat temu. Kosztowała 269 tysięcy złotych. Do tej kwoty należy dodać jeszcze cenę obsługi. Kriokomora użytkowana była od 2012 roku. Co ciekawe, w tym czasie wykonano tylko 271 zabiegów, a łączny przychód z tego tytułu wyniósł zaledwie pięć tysięcy złotych netto.

Co teraz? „W celu uruchomienia urządzenia do krioterapii niezbędna jest dzierżawa zbiornika kriogenicznego na
ciekłe powietrze” - czytamy w odpowiedzi udzielonej w ramach dostępu do informacji publicznej. Można ją znaleźć na stronach Biuletynu Informacji Publicznej ratusza. „Koszt dzierżawy takiego zbiornika to kwota około tysiąca złotych netto. Umowa dzierżawy zakończyła się w kwietniu 2016 roku. Dyrekcja Słupskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji czyni starania dotyczące pozyskania dofinansowania na korzystanie z zabiegów krioterapii dla mieszkańców miasta Słupska”.

- Ta inwestycja była absolutnie nietrafiona - nie ukrywa w rozmowie z „Głosem Pomorza” Krystyna Danilecka-Wojewódzka, wiceprezydent Słupska.

- Nie przemyślano na etapie inwestycji, że kriokomora wymaga spełnienia bardzo wielu innych standardów. Mowa o obsłudze, opiece specjalistycznej czy wsparciu instytucjonalnym. Przy tak niskim zainteresowaniu kompletnie mijało się to z rachunkiem ekonomicznym.

Uważam, że taka komora powinna się znaleźć, ale w przyszłym akwaparku. Wówczas miałoby to większy sens.

Tym samym sprawa krioterapii została zamrożona. Czasowo, bo zgodnie ze środową decyzją rady miasta inwestycja Park Wodny „Trzy Fale” będzie kontynuowana za pomocą dodatkowego kredytu. Przetarg na dokończenie słupskiego akwaparku zostanie rozstrzygnięty do końca tego miesiąca. Nie powinno być z tym kłopotów, oferent jest tylko jeden.

Z kriokomory można skorzystać w Parku Wodnym Redzikowo, ale dopiero we wrześniu. Powód - małe zainteresowanie.

Cena to 190 złotych za 10 zabiegów. W cenie jest wizyta u lekarza specjalisty.

Aleksander Radomski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.