Aleksander Radomski

Miliardy w kasie. Szansa na więcej S6

Przetargi na budowę dróg w kraju mogą przynieść oszczędności. Na zdjęciu budowa S6 koło Sianowa Fot. Fot. Krzysztof Piotrkowski Przetargi na budowę dróg w kraju mogą przynieść oszczędności. Na zdjęciu budowa S6 koło Sianowa
Aleksander Radomski

GDDKiA tylko w tym roku podpisze umowy na 550 km dróg. Na przetargach może zaoszczędzić nawet dwa miliardy złotych

Prawie trzydzieści kontraktów na budowę dróg w całym kraju ma podpisać do końca roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Dla porównania – od stycznia do lipca podpisano ich zaledwie sześć. Jeśli umowy zostaną parafowane z oferentami, którzy zaproponowali najniższe ceny, to różnica w prognozowanych przez drogowców kosztach a rzeczywistymi wydatkami może zamknąć się kwotą dwóch miliardów złotych. Do taki wniosków dochodzi branżowy portal rynekinfra-struktury.pl i podaje przykłady.

I tak budżet 18-kilometrowej obwodnica Nowego Miasta Lubawskiego to 429 mln zł, kiedy najniższa oferta to 269 mln zł. Z kolei na Pomorzu Zachodnim w sierpniu wykonawców mają otrzymać inwestycje na S3. Mowa o rozbudowie węzła Kijewo łączącego S3 i A6 (szacowany koszt – 76 mln zł, oferta – 56 mln zł). Kolejny, też związany z S3, to obwodnica Brzozowa. Przetarg na dwa zadania oszacowano na 516 mln. Przy wyborze najtańszych ofert szczeciński oddział GDDKiA może zapłacić za roboty o 29 mln zł mniej.

Natomiast w grudniu tego roku GDDKiA planuje podpisać umowy na budowę trasy S6, ale na odcinku między 
Koszalinem a Słupskiem, a także na skrócone fragmenty ekspresówki w woj. pomorskim od Bożego Pola Wielkiego do obwodnicy Trójmiasta.
Na co zostaną przeznaczone zaoszczędzone środki? Najprawdopodobniej na te inwestycje, które znalazły się na listach rezerwowych Krajowego Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad. Odcinek obcięty fragmentu S6 w rejonie Lęborka znajduje się na 20. lokacie, a fragment drogi Koszalin – Słupsk o oczko niżej. Dopiero za nim uplasowano etap między Słupskiem a Lęborkiem. Koszt budowy tego ostatniego to 1,6 miliarda.

Właśnie dlatego w dalszym ciągu prowadzimy akcję zbierania podpisów za S6 na całym Pomorzu. Według nowych planów rządu odcinek trasy w regionie słupskim zacznie być budowany dopiero po 2025 r. Ale jest furtka do decyzji ministra transportu, a my chcemy ją wykorzystać. Dlatego szukajcie naszych plakatów dotyczących akcji, a także druków i składajcie tam swoje podpisy, jeżeli uważacie, że nasz region potrzebuje drogi S6 od Szczecina aż do Trójmiasta. Podpisy trafią do kancelarii premier Beaty Szydło.

Aleksander Radomski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.