Aleksander Radomski

Miliony na ring, na razie w planach

Jak na razie tylko etap IV ringu ma gotowy projekt budowlany. Fot. Łukasz Capar Jak na razie tylko etap IV ringu ma gotowy projekt budowlany.
Aleksander Radomski

To najważniejsza i najkosztowniejsza z planowanych inwestycji.

Powraca temat dokończenia miejskiego ringu. Tym razem przy okazji interpelacji radnego Kazimierza Czyża i odpowiedzi władz miasta. Wiadomo już, ile konkretne etapy tej najkosztowniejszej i potrzebnej inwestycji będą kosztować. I tak, budowa połączenia ulicy Poznańskiej, czyli drogi krajowej numer 21 z ulicą Bohaterów Westerplatte (DW 210), to ponad 75 milionów złotych. Projekt wykonawczo-budowlany już jest. Kosztował 441 tys. zł. Został opracowany w ubiegłym roku i zakłada budowę drogi dwujezdniowej na odcinku od ul. Poznańskiej do ul. Arciszewskiego wraz z mostem nad rzeką Słupią oraz drogi jednojezdniowej na odcinku od ul. Arciszewskiego do ul. Bohaterów Westerplatte wraz z chodnikami i drogami dla rowerów. To tak zwany IV etap ringu, obok którego są jeszcze trzy kolejne. Etap V, czyli łącznik ulicy Portowej (DK 21) i ulicy Kaszubskiej (DW 213) wyceniono na 25,5 miliona złotych. W tym przypadku zamiast gotowego projektu (droga ma być realizowana w ramach przetargu w systemie zaprojektuj i buduj) jest program funkcjonalno-użytkowy. Kosztował niespełna 90 tys. zł. Z kolei połączenie ulicy Kaszubskiej z ulicą Gdańską, czyli VI etap, to kolejne 18 mln zł, a tej ostatniej z ulicą Bohaterów Westerplatte (VII etap inwestycji) kolejne 13 milionów.

Współpraca

Miasto zapewnia, że jest zainteresowane budową. Liczy przy tym na ścisłą współpracę i szerokie zaangażowanie sąsiednich gmin. - Bowiem wkład finansowy zainteresowanych samorządów powinien odzwierciedlać ogromne znaczenie tej inwestycji dla naszych sąsiadów - pisze w odpowiedzi skierowanej do radnego wiceprezydent Słupska Marek Biernacki. - Oczekujemy również wsparcia w sprawie pozyskania terenów wojskowych zlokalizowanych przy ul. Bohaterów Westerplatte (to tam ma biec VII etap).

Zdeterminowany potrzebą realizacji wystąpiłem do posłanki PiS Jolanty Szczypińskiej z prośbą o pomoc w sprawie nieodpłatnego przekazania na rzecz miasta części działek będących w trwałym zarządzie MON, lecz, niestety, na chwilę obecną mój apel pozostał bez odpowiedzi.

Finanse

Skąd pieniądze na ten cel? Tak jak przy okazji gotowej już nitki mają pochodzić z centralnej puli środków unijnych. Aby móc po nie sięgnąć, konieczne jest uznanie projektowanego układu komunikacyjnego za drogi regionalne. Przypomnijmy, że ratusz złożył już odpowiednie wnioski w tej sprawie do planu zagospodarowania przestrzennego dla województwa pomorskiego

Aleksander Radomski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.