Ministerstwo Zdrowia zrefunduje operacje paniom z genetycznym rakiem piersi

Czytaj dalej
Agata Pustułka

Ministerstwo Zdrowia zrefunduje operacje paniom z genetycznym rakiem piersi

Agata Pustułka

Z mutacją genów BRCA1 i BRCA2 żyje w Polsce ok. 100 tysięcy kobiet. Zagrożenie zachorowaniem na raka piersi wynosi ok. 90 proc. Do tej pory nie mogły operować się profilaktycznie za darmo. W najbliższych miesiącach Ministerstwo Zdrowia będzie płacić za zabieg.

Minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski, podczas wczorajszego spotkania w resorcie z Katarzyną Stachowicz, która przeszła operację w Niemczech i musiała za nią zapłacić ponad 10 tys. euro, zapewnił, że w ciągu najbliższych miesięcy zabieg będzie refundowany.

Od lipca Polki będą już mogły za darmo usuwać jajniki i jajowody, bo nowotwór tych narządów rozwija się także u nosicielek BRCA1 i BRCA2.

- Ryzyko raka piersi jest zdecydowanie większe, dlatego sądzę, że refundacja profilaktycznej mastektomii szybko wejdzie w życie. Na dniach mam dostać z Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opinię na ten temat. Natychmiast wydam stosowane rozporządzenie - powiedział nam minister Szumowski.

Uczestniczące w spotkaniu posłanki Ewa Malik i Barbara Dziuk wręczyły ministrowi ponadpartyjny apel o refundację zabiegu, podpisany przez parlamentarzystów wszystkich opcji jeszcze w styczniu 2018 roku.

- Chciałybyśmy podziękować ministrowi. Dwa kluby - Prawa i Sprawiedliwości, który reprezentuję, oraz PO - poparły nasz apel. Kobiety będą mogły teraz patrzeć w przyszłość spokojnie - stwierdziła posłanka Malik.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.