Bogumiła Rzeczkowska

Mundurowy kłusował na troć. Przedstawiono mu zarzut

Mundurowy kłusował na troć. Przedstawiono mu zarzut
Bogumiła Rzeczkowska

Straż Graniczna podejrzewa funkcjonariusza Żandarmerii Wojskowej.

Choć do spektakularnej akcji zatrzymania żandarma na gorącym uczynku doszło pod koniec października, zainteresowane tą sprawą służby dotąd milczały. Żandarm kłusownik został zatrzymany podczas wspólnej akcji Społecznej Straży Rybackiej i Straży Granicznej.

Mężczyzna ten nad Słupią w okolicach Machowina zastawił sieć na trocie. Społeczna Straż Rybacka podejrzewała, że robił to od kilku lat.

- Wiadomo było, że stoi siatka i po nią przyjdzie - Zdzisław Ardzijewski, p.o. prezesa słupskiego Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego, nie ujawnia, skąd strażnicy wiedzieli, że żandarm kłusuje. - Czasami stawiamy fotopułapki.Tym razem akcja się udała, choć nie bez przeszkód. A tą była Słupia.

- Na widok funkcjonariuszy kłusownik zaczął uciekać. Wskoczył do rzeki, ale przecenił swoje możliwości. Wycofał się i poddał, widząc, że nie ma szans - mówi Tadeusz Gruchalla, zastępujący rzecznika prasowego komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku, którego funkcjonariusze prowadzą dochodzenie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Słupsku.

- Nie mogę jednak ujawnić, jaki jest zawód zatrzymanego. Wczoraj uzyskałem informację, że temu mężczyźnie został przedstawiony zarzut kłusownictwa z Ustawy o rybactwie śródlądowym. Podejrzany dwukrotnie złamał prawo, ponieważ łowił bez zezwolenia i w okresie ochronnym. W sieć wpadły trzy trocie. Za kłusownictwo grozi kara od grzywny począwszy do dwóch lat pozbawienia wolności.

Tego, że podejrzany jest żandarmem, nie ukrywa natomiast Jacek Korycki, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Słupsku.

- Jednak zarzucane mu przestępstwo nie ma związku ze służbą. Prowadzimy postępowania wobec żołnierzy po likwidacji prokuratur wojskowych - dodaje prokurator Jacek Korycki.

- Nie wpłynęła do nas informacja z prokuratury - zastrzega ppłk Artur Karpienko, rzecznik prasowy komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej, choć nie zaprzecza, że wiadomość o sprawie do niego dotarła. - Jeśli tak się stanie, to wobec tej osoby zostaną wyciągnięte konsekwencje zgodnie z Ustawą o dyscyplinie wojskowej. Decyzję podejmie dowódca.

Bogumiła Rzeczkowska

Dziennikarstwo jest moją pasją i sposobem na życie. Od wielu lat relacjonuję procesy sądowe i piszę o sprawach kryminalnych. Zaglądam też do usteckiego ratusza, by sprawdzić, co ważnego dzieje się w moim mieście. Jednak najbardziej lubię podróże w czasie, a moją ulubioną stacyjką jest Powojenna Ustka. Piszę o pierwszych ustczanach, o radosnych wydarzeniach, które tu się rozegrały, ale i o zapomnianych dramatach. Jestem wielbicielką starych fotografii, archiwaliów i oczywiście bibliotek cyfrowych, które przywracają pamięć i pozwalają, by przetrwała w następnych pokoleniach.          

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.