Na Podkarpaciu w pasiekach nadal nie ma miodu spadziowego

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Polska Press
PAP/US

Na Podkarpaciu w pasiekach nadal nie ma miodu spadziowego

PAP/US

Połowa pasiek na Podkarpaciu wytwarza miód ze spadzi. Produkowany jest głównie w pasiekach w lasach Bieszczad, Beskidu Niskiego oraz pogórzy Dynowskiego i Przemyskiego. - Pogoda w tym roku nie sprzyja zbiorom tego miodu. Mamy nadzieję, że lepiej będzie w następnych tygodniach" – powiedział Tadeusz Dylon, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie.

Tadeusz Dylon, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie zaznaczył, że mamy wielodniowe upały lub gwałtowne burze".

- Te zjawiska pogodowe utrudniają rozwój mszyc, dzięki którym powstaje miód spadziowy. W ostatnich tygodniach śladowo pojawiła się spadź liściasta, a sporadycznie na drzewach iglastych" – zauważył Dylon.

Zwrócił uwagę, że spadź jest kapryśna, a obfite miodobrania pojawiają się raz na kilka lat.

- Zbiory miodu ze spadzi zawsze mają związek z warunkami pogodowymi – wyjaśnił.

Prezes podkarpackich pszczelarzy, "liczy na odwrócenie sytuacji".

- Spadź może jeszcze pojawić się w lipcu, sierpniu, czy nawet w połowie września. Zatem poczekajm – mówił.

Spadź, zwana również rosą miodową, w postaci kropel występuje latem na igłach oraz na gałęziach jodły i świerka, a także na niektórych drzewach liściastych. Składa się głównie z soków roślinnych.

Z Podkarpacia pochodzi prawie połowa tego rodzaju miodu w Polsce. Jest on co najmniej dwa razy droższy od innych miodów. Należy też do poszukiwanych produktów eksportowych.

Miód spadziowy produkowany jest głównie w pasiekach w lasach Bieszczad, Beskidu Niskiego oraz pogórzy Dynowskiego i Przemyskiego.

Oprócz Podkarpacia pasieki przygotowane na zbiory miodu spadziowego można spotkać m.in. w woj. świętokrzyskim i małopolskim.

PAP/US

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.