Na Pomorzu PO wygrywa z PiS

Czytaj dalej
Fot. Polska Press
Zbigniew Marecki

Na Pomorzu PO wygrywa z PiS

Zbigniew Marecki

Od 2015 roku preferencje wyborcze w województwie pomorskim pozostają bez zmian

Tegoroczny sondaż wyborczy, który przeprowadziliśmy razem z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej „Dobra Opinia”, podczas którego przepytaliśmy 500 osób z województwa pomorskiego, pokazuje, że Platforma Obywatelska nadal cieszy się najwyższym poparciem społecznym w Pomorskiem. Tym razem 32,6 proc. ankietowanych stwierdziło, że głosowałoby na tę partię, gdyby w najbliższym czasie odbywały się wybory parlamentarne. Tymczasem dwa lata temu, przed wyborami parlamentarnymi, podobną deklarację złożyło 38,3 proc. ankietowanych.

Na Pomorzu PO wygrywa z PiS

Natomiast w przypadku PiS chęć głosowania na tę partię obecnie zadeklarowało 26,4 proc. ankietowanych. To także oznacza spory spadek w stosunku do 2015 roku, kiedy za głosowaniem na tę partię opowiadało się 34,1 proc. ankietowanych.

Trzecie miejsce w tegorocznym sondażu przypadło .Nowoczesnej, na którą chce głosować 15,7 proc. ankietowanych. To spory skok w górę w stosunku do 2015 roku, kiedy przed wyborami w Pomorskiem na partię Ryszarda Petru chciało głosować 7,7 proc. ankietowanych.

D. Tusk wygrałby na Pomorzu, gdyby teraz ubiegał się o stanowisko prezydenta RP

Spory wzrost w stosunku do 2015 roku odnotował także Kukiz’15. W 2015 roku na organizację Pawła Kukiza chciało głosować 4,7 proc. uprawnionych. Gdyby wybory odbywały się teraz, to chęć głosowania na Kukiz’15 w Pomorskiem deklaruje 8,7 proc. ankietowanych przez naszych ankieterów.

Z sondażu wynika, że przez dwa lata wzrosło także poparcie dla PSL. W 2015 r. w naszym sondażu za tą partią opowiadało się 3,1 proc. ankietowanych. Teraz chce to robić 5,6 proc. ankietowanych.

W 2015 pytaliśmy o poparcie dla Zjednoczonej Lewicy, bo pod takim szyldem szła do wyborów. Wówczas chęć głosowania na nią deklarowało 8 proc. ankietowanych. Teraz taki twór już nie istnieje. Za to funkcjonują dwie partie lewicowe.

Z sondażu wynika, że obecnie na SLD w Pomorskiem chciałoby głosować 4,1 proc. uprawnionych, a na Partię Razem 4,9 proc. uprawnionych.

Pozostałe partie, które były uwzględnione w sondażu– Ruch Narodowy i Wolność – razem nie zdobyły 2 proc. poparcia.
Zapytaliśmy także ankietowanych w Pomorskiem, na kogo by głosowaliby, gdyby obecnie odbywały się wybory prezydenckie. Jak się okazuje, Donald Tusk zdobyłby 31,8 proc. poparcia, Andrzej Duda – 23,8 proc., Robert Biedroń – 23,2 proc., Ryszard Petru – 10,3 proc., Paweł Kukiz – 5,6 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz – 2,9 proc., a Janusz Korwin-Mikke 2,3 proc.

To pokazuje, że obecny prezydent może mieć kłopot z reelekcją, a prezydent Słupska ma szansę na to, aby być kandydatem lewicy.

Zbigniew Marecki

Jestem dziennikarzem "Głosu Pomorza". Mieszkam w Słupsku. Zajmuję się codziennymi sprawami mieszkańców Słupska i regionu słupskiego. Interesują mnie ludzie, życie społeczne i polityczne, gospodarka, samorząd i historia regionalna.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.