Na Pomorzu PO wygrywa z PiS

Czytaj dalej
Fot. Polska Press
Zbigniew Marecki

Na Pomorzu PO wygrywa z PiS

Zbigniew Marecki

Od 2015 roku preferencje wyborcze w województwie pomorskim pozostają bez zmian

Tegoroczny sondaż wyborczy, który przeprowadziliśmy razem z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej „Dobra Opinia”, podczas którego przepytaliśmy 500 osób z województwa pomorskiego, pokazuje, że Platforma Obywatelska nadal cieszy się najwyższym poparciem społecznym w Pomorskiem. Tym razem 32,6 proc. ankietowanych stwierdziło, że głosowałoby na tę partię, gdyby w najbliższym czasie odbywały się wybory parlamentarne. Tymczasem dwa lata temu, przed wyborami parlamentarnymi, podobną deklarację złożyło 38,3 proc. ankietowanych.

Na Pomorzu PO wygrywa z PiS

Natomiast w przypadku PiS chęć głosowania na tę partię obecnie zadeklarowało 26,4 proc. ankietowanych. To także oznacza spory spadek w stosunku do 2015 roku, kiedy za głosowaniem na tę partię opowiadało się 34,1 proc. ankietowanych.

Trzecie miejsce w tegorocznym sondażu przypadło .Nowoczesnej, na którą chce głosować 15,7 proc. ankietowanych. To spory skok w górę w stosunku do 2015 roku, kiedy przed wyborami w Pomorskiem na partię Ryszarda Petru chciało głosować 7,7 proc. ankietowanych.

D. Tusk wygrałby na Pomorzu, gdyby teraz ubiegał się o stanowisko prezydenta RP

Spory wzrost w stosunku do 2015 roku odnotował także Kukiz’15. W 2015 roku na organizację Pawła Kukiza chciało głosować 4,7 proc. uprawnionych. Gdyby wybory odbywały się teraz, to chęć głosowania na Kukiz’15 w Pomorskiem deklaruje 8,7 proc. ankietowanych przez naszych ankieterów.

Z sondażu wynika, że przez dwa lata wzrosło także poparcie dla PSL. W 2015 r. w naszym sondażu za tą partią opowiadało się 3,1 proc. ankietowanych. Teraz chce to robić 5,6 proc. ankietowanych.

W 2015 pytaliśmy o poparcie dla Zjednoczonej Lewicy, bo pod takim szyldem szła do wyborów. Wówczas chęć głosowania na nią deklarowało 8 proc. ankietowanych. Teraz taki twór już nie istnieje. Za to funkcjonują dwie partie lewicowe.

Z sondażu wynika, że obecnie na SLD w Pomorskiem chciałoby głosować 4,1 proc. uprawnionych, a na Partię Razem 4,9 proc. uprawnionych.

Pozostałe partie, które były uwzględnione w sondażu– Ruch Narodowy i Wolność – razem nie zdobyły 2 proc. poparcia.
Zapytaliśmy także ankietowanych w Pomorskiem, na kogo by głosowaliby, gdyby obecnie odbywały się wybory prezydenckie. Jak się okazuje, Donald Tusk zdobyłby 31,8 proc. poparcia, Andrzej Duda – 23,8 proc., Robert Biedroń – 23,2 proc., Ryszard Petru – 10,3 proc., Paweł Kukiz – 5,6 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz – 2,9 proc., a Janusz Korwin-Mikke 2,3 proc.

To pokazuje, że obecny prezydent może mieć kłopot z reelekcją, a prezydent Słupska ma szansę na to, aby być kandydatem lewicy.

Zbigniew Marecki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gp24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.