Na straży morskich wiatraków. Baza serwisowa w usteckim porcie

Czytaj dalej
Fot. fot. pge baltica
Bogumiła Rzeczkowska

Na straży morskich wiatraków. Baza serwisowa w usteckim porcie

Bogumiła Rzeczkowska

Dzięki wiatrakom ustecki port nabierze nowego znaczenia. Grupa PGE stworzy w nim centrum serwisowe dla swoich morskich farm wiatrowych.

Grupa PGE wybrała port w Ustce na centrum serwisowe dla swoich morskich farm wiatrowych, które powstaną w ramach trzech projektów Baltica.

Baza serwisowa powstanie na terenie dawnego Przedsiębiorstwa Połowów i Usług Rybackich Korab leżącym w granicach portu w zachodniej części Ustki, o łącznej powierzchni prawie 3,17 ha i ponad 600 metrów nabrzeży. Ma rozpocząć działalność w 2026 roku. Poza tym utworzone zostanie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Po co te inwestycje?

Morskie farmy wiatrowe wymagają stałego monitoringu i konserwacji. Zlokalizowane w pobliżu i dysponujące niezbędną infrastrukturą i zapleczem logistycznym centrum serwisowe jest kluczowym elementem każdej inwestycji offshore (z ang. poza brzegiem).

Specjaliści pracujący w bazie serwisowej w trybie ciągłym - przez całą dobę siedem dni w tygodniu - będą monitorować pracę morskich wiatraków i stan urządzeń zlokalizowanych na morzu i na lądzie.

Baza będzie też stanowiła zaplecze techniczne i magazynowe dla załóg serwisowych. Znajdą się w niej m.in. magazyn części zamiennych i narzędzi niezbędnych do serwisowania morskich farm wiatrowych, miejsca postoju jednostek serwisowych, a także pomieszczenia biurowe i socjalne.

Baza będzie również koordynować interwencyjne i rutynowe prace serwisowe.

- Budowa bazy operacyjno-serwisowej w Ustce jest dla nas najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Dzięki dobrym warunkom nawigacyjnym i technicznym portu, odpowiedniej głębokości zarówno podejścia, jak i kanału portowego jednostki serwisowe będą mogły bez przeszkód wypływać stąd na obszar morskich farm wiatrowych. Nie bez znaczenia jest również zaplecze na lądzie, jakie daje nam lokalizacja w Ustce, mieście dobrze skomunikowanym, dysponującym bazą noclegową, otwartym na udział w rewolucji offshore - mówił Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica, na prezentacji projektu w Ustce w październiku tego roku.

Z kolei Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej połączy biznes z nauką. Będzie ośrodkiem dydaktyczno-szkoleniowym i poligonem doświadczalnym nowych technologii, wyposażonym w symulatory i rzeczywiste obiekty.

Przyszli specjaliści będą w nim nabywali uprawnienia i kompetencje do pracy przy utrzymaniu infrastruktury i rozwoju morskich elektrowni wiatrowych.

W Centrum Kompetencji będą również testowane i wdrażane nowe, innowacyjne technologie związane z morską energetyką wiatrową.

***

Grupa PGE realizuje obecnie trzy projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Dwa z nich to morskie elektrownie wiatrowe Baltica 2 i Baltica 3, które składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW. Rozpoczną dostarczanie energii elektrycznej do polskich gospodarstw domowych jeszcze w tej dekadzie. Równolegle PGE przygotowuje się do budowy trzeciego projektu - morskiej elektrowni Baltica 1. Instalacja przewidziana jest do uruchomienia po 2030 roku, a jej moc wyniesie około 0,9 GW.

Bogumiła Rzeczkowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.