Nadgodziny uratowały nauczycieli

Czytaj dalej
zbigniew marecki

Nadgodziny uratowały nauczycieli

zbigniew marecki

Od września nauczyciele w większości miejscowych szkół samorządowych będą mieli pojedyncze nadgodziny – zapowiada magistrat.

Gdy na początku kwietnia wiceprezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka poinformowała, że pomorski kurator oświaty chce, aby przez najbliższe dwa lata nauczyciele nie mieli nadgodzin, w naszej redakcji rozdzwoniły się telefony. Dzwonili do nas nauczyciele, którzy twierdzili, że obecnie w wielu szkołach jest tak, iż niektórzy nauczyciele mają wiele nadgodzin, a inni nie mogą uzyskać etatu.

– W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy ratusz będzie kontrolował, jak dyrektorzy dzielą godziny, czy też pozostawi ich bez kontroli? – powiedziała jedna z nauczycielek, która zdecydowała się na rozmowę w sprawie nadgodzin.

Od września nauczyciele będą mieli pojedyncze nadgodziny

– Osobiście w konsultacji z Wydziałem Oświaty zatwierdzam plany organizacyjne, które przedstawiają dyrektorzy szkół. Od nowego roku szkolnego nauczyciele będą mieli jedynie pojedyncze nadgodziny – zapowiedziała wiceprezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Jak wyjaśniła, nieliczne nadgodziny będą w tych szkołach, w których brakuje nauczycieli prowadzących mniej popularne przedmioty.
Jednocześnie wiceprezydent przyznała, że obecnie część nauczycieli ma sporą liczbę nadgodzin, choć na pewno - zaznacza – nie dwa etaty.

– Ta sytuacja w przypadku gimnazjów, które od września będą funkcjonowały w jednej strukturze z podstawówkami, okazała się bardzo korzystna, bo unikniemy w nich zwolnień – mówi wiceprezydent Danilecka-Wojewódzka.

Według niej dzięki dużej liczbie nadgodzin ratusz uniknął także konieczności sporych dopłat z budżetu miasta do nauczycieli, którzy nie osiągaliby minimalnego wynagrodzenia.

– Chodziłoby o kwoty zbliżone do miliona złotych – mówi. Arkusze organizacyjne szkół w ratuszu są zatwierdzane w maju.

zbigniew marecki

Jestem dziennikarzem "Głosu Pomorza". Mieszkam w Słupsku. Zajmuję się codziennymi sprawami mieszkańców Słupska i regionu słupskiego. Interesują mnie ludzie, życie społeczne i polityczne, gospodarka, samorząd i historia regionalna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gp24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.