Nadzieja ma jeszcze nadzieję na dotację

Czytaj dalej
Fot. Łukasz capar
Zbigniew Marecki

Nadzieja ma jeszcze nadzieję na dotację

Zbigniew Marecki

Poseł Jolanta Szczypińska bardzo wnikliwie zajęła się naszym problemem – mówi Małgorzata Wolska z fundacji Nadzieja.

– W przyszłym tygodniu w Warszawie będę rozmawiać z kierownictwem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nic nie mogę obiecać, ale spróbuję coś zrobić, aby dać nadzieję Fundacji dla Dzieci Niepełnosprawnych Nadzieja w Słupsku – powiedziała nam wczoraj Jolanta Szczypińska, słupska posłanka PiS.

Już w poniedziałek spotkała się z przedstawicielkami kierownictwa tej fundacji, aby dokładnie poznać jej potrzeby. – Liczę też na to, że dostanę wyjaśnienia, dlaczego fundacja Nadzieja nie odwołała się od 
niekorzystnej dla niej decyzji PFRON-u, choć zgodnie z obowiązującą w tej instytucji powinna była to zrobić do 16 lutego – mówi poseł Szczypińska i nie ukrywa zdziwienia, bo w Nadziei działa kilku doświadczonych prawników, od lat związanych z wymiarem sprawiedliwości.

O tym, że Nadzieja jest w trudnej sytuacji finansowej, Małgorzata Banaś, jej prezes, poinformowała dziennikarzy ze łzami w oczach w poniedziałek. Jak się okazało, fundacja potrzebuje na sfinansowanie wszystkich swoich rocznych kosztów 500 tysięcy złotych. Do tej pory jej co roku jej bazę finansową stanowiła dotacja PFRON-u w wysokości 300 tysięcy złotych. W tym roku Nadzieja także ubiegała się o te pieniądze, ale ich nie dostała. Tak samo jak 90 innych wnioskodawców, w tym 14 takich samych organizacji jak Nadzieja. Zabrakło jej bowiem kilku punktów, aby znaleźć się na liście beneficjentów.

– Nie wiem, czy mi się uda, ale będę przekonywała PFRON, aby przesunąć część pieniędzy tej instytucji z innych działek na rzecz dotacji dla organizacji takich jak Nadzieja – mówi o swojej strategii poseł Szczypińska. Tymczasem Nadzieja musi jeszcze uzbierać 200 tysięcy złotych. Zwykle robi to poprzez licytacje, bal charytatywny, publiczne zbiórki oraz pozyskiwanie wpłat od podatników w ramach odpisu 1 procenta na rzecz organizacji pożytku publicznego. Dlatego możemy Nadziei pomóc wszyscy, przekazując swój jeden procent 
podatku na jej rzecz (KRS 0000034670). Fundacja dla Dzieci Niepełnosprawnych Nadzieja działa w Słupsku od 25 lat.

Zbigniew Marecki

Jestem dziennikarzem "Głosu Pomorza". Mieszkam w Słupsku. Zajmuję się codziennymi sprawami mieszkańców Słupska i regionu słupskiego. Interesują mnie ludzie, życie społeczne i polityczne, gospodarka, samorząd i historia regionalna.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.