Najlepsze szkoły nauki jazdy w regionie

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Piotrkowski
Aleksander Radomski

Najlepsze szkoły nauki jazdy w regionie

Aleksander Radomski

WORD opublikował zestawienie zdawalności na prawo jazdy. Jeśli planujemy zdobycie uprawnień do prowadzenia aut osobowych, warto pomyśleć o tym teraz.

Za kilka miesięcy zdobyć prawo jazdy może być zdecydowanie trudniej. Choć zmiany w tej kwestii Sejm odkładał już kilkakrotnie, wyznaczając ostateczny termin na czerwiec 2018 roku, to teraz zaczęto mówić, że może ulec przyspieszeniu o trzy miesiące. Co się zmieni?

– Na przykład wprowadzone zostaną kursy reedukacyjne między 4. a 8. miesiącem po egzaminie – mówi Zbigniew Wiczkowski, szef WORD w Słupsku. – Jest też kwestia zielonego listka, czyli dwuletniego okresu próbnego. Zmieni się także sposób karania młodych kierujących. W tym okresie nie będą mogli popełnić więcej jak dwa wykroczenia, bo grozi to utratą prawa jazdy.

Młody kierowca przez 8 miesięcy okresu próbnego nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym i 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej. Nie będzie mógł również podjąć pracy jako kierowca.

A jeśli już trzeba wybrać szkołę nauki jazdy w regionie słupskim, to może to ułatwić ranking zdawalności w poszczególnych szkołach, który opublikował Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Słupsku. Niestety, znalazły się w nim tylko te szkoły, które się na to zgodziły. Za to osobno potraktowano zdawalność na poszczególne kategorie prawa jazdy.

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Słupsku opublikował najnowsze zestawienie zdawalności na poszczególne kategorie praw jazdy. Dokument dotyczy pierwszego półrocza tego roku. Tak jak do tej pory uwzględniono w nim tylko te ośrodki szkolenia kierowców, które wyraziły zgodę na publikację. Zgodnie z kryteriami o wyniku i najwyższym miejscu decyduje procentowa wartość zdawalności za pierwszym podejściem, co oznacza, że tabele przygotowane przez WORD należy czytać uważnie.

W końcu jeśli tylko jeden kursant z konkretnego OSK zdecydował się przystąpić do egzaminu, który do tego od razu zda, to taki ośrodek z automatu staje się liderem. Tak jest w przypadku egzaminów praktycznych na kategorię A, gdzie prowadzi OSK Marzeny Burdy ze Sławna. Drugi jest ośrodek „ABM” Mariana Unijata, w którego przypadku zdawalność wyniosła 75 procent na 8 egzaminów. Ale nie wyniki kursantów ubiegających się o uprawnienia do kierowania motorem, tylko autami osobowymi przykuwają największą uwagę. W końcu to na kategorię B przeprowadza się najwięcej egzaminów. W tych praktycznych króluje OSK „Liga Orłów” ze Słupska, za którym uplasowało się Centrum Szkolenia Kierowców „Plus” z Tuchomia.

Trzeci jest „Auto-As” z Ustki. W przypadku kategorii C warto rozważyć szkoły ze Słupska. OSK „Plus” zajmuje czoło tabeli, a OSK „Wilkowcy” drugą pozycję. Oba ośrodki dobrze szkolą też w przypadku kat. C+E. OSK „Plus” to jedyna szkoła w zestawieniu zda - walności na kat. D. Jeśli planujemy zdobycie uprawnień, szczególnie tych dla aut osobowych, warto pomyśleć o tym teraz. Za kilka miesięcy zdobyć prawo jazdy może być zdecydowanie trudniej.

Choć zmiany w tej kwestii Sejm odkładał już kilkakrotnie, wyznaczając ostateczny termin na czerwiec 2018, teraz zaczęto mówić, że może to ulec przyspieszeniu o trzy miesiące.

Co się zmieni? - Na przykład wprowadzone zostaną kursy reedukacyjne między 4. a 8. miesiącem po egzaminie - mówi Zbigniew Wiczkowski, szef WORD-u w Słupsku. - Jest też kwestia zielonego listka, czyli dwuletniego okresu próbnego. Zmieni się także sposób karania młodych kierujących. W przeciągu tego okresu nie będą mogli popełnić więcej niż dwa wykroczenia, bo będzie można stracić prawo jazdy. Młody kierowca przez osiem miesięcy okresu próbnego nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym i 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej. Nie będzie mógł też podjąć pracy jako kierowca

Aleksander Radomski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.