Największe miasta w Polsce walczą z groźnym smogiem. Normy przekroczono o ponad tysiąc procent.

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Magdalena [email protected]

Największe miasta w Polsce walczą z groźnym smogiem. Normy przekroczono o ponad tysiąc procent.

Magdalena [email protected]

W dużych miastach w Polsce poziom zanieczyszczenia powietrza jest tak wysoki, że zagraża zdrowiu. W woj. pomorskim wyniki są bardzo dobre.

Największe miasta w Polsce walczą z groźnym smogiem. Jakość powietrza w ostatnich dniach znacznie się pogorszyła. Najgorzej jest w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Katowicach, niedobrze jest też w wielu innych dużych miastach. Tam indeks jakości powietrza jest bardzo zły. A to oznacza, że ma negatywny wpływ na zdrowie. „Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostali powinni ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym” - czytamy w komunikacie Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

W woj. pomorskim indeks jakości powietrza jest bardzo dobry, jeśli chodzi o skażenie dwutlenkiem azotu i siarki, ozonem i dobry, jeśli chodzi o pyły zawieszone, tzw. PM 10.

- Duży wpływ na zły stan powietrza mają panujące warunki atmosferyczne, tj. niska temperatura oraz bardzo małe prędkości wiatru - mówi Radosław Rzepecki, p.o. Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. - W chłodniejsze dni zwiększa się zapotrzebowanie na ciepło, a spalanie paliw stałych jest głównym źródłem emisji pyłu PM10 do powietrza. Rekordowo niskie temperatury tej zimy w weekend oraz bezwietrzna pogoda sprzyjały kumulacji zanieczyszczeń w powietrzu. Na obszarze województwa pomorskiego nie odnotowano w ostatnich dniach przekroczeń poziomów dopuszczalnych - indeksy jakości powietrza wykazują, że także w dużych miastach możemy, jak dotąd, oddychać spokojnie.

Aktualne dane dotyczące jakości powietrza można śledzić na stronie internetowej airpomerania.pl oraz na portalu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska powietrze.gios.gov.pl, a także za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - Jakość powietrza w Polsce.

Magdalena [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.