Nauczyciele, żeby pochylić się nad potrzebami uczniów, muszą się ciągle doskonalić

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski

Nauczyciele, żeby pochylić się nad potrzebami uczniów, muszą się ciągle doskonalić

Wojciech Frelichowski

ZSI w Słupsku otrzymał unijne dofinansowanie na realizację projektu „Uczniowie ZSI obywatelami Europy”.

W ramach jakiej akcji Wasza szkoła wystąpiła z wnioskiem o dotację?

M.S.: Projekt dotyczy akcji „Mobilność kadry edukacji szkolnej w programie Erasmus+”. Braliśmy udział w tym programie po raz drugi i tym razem udało nam się zakwalifikować i uzyskać dofinansowanie. To kwota 16 tysięcy euro. Chcielibyśmy, aby nasza kadra nauczycielska uczyła się jak najwięcej i korzystała z możliwości, które oferuje Erasmus+. W tym roku planujemy wyjazdy sześciu naszych nauczycieli na zagraniczne staże, wymiany i naukę. Te wyjazdy mają różną formułę, ponieważ część nauczycieli
korzysta z mobilności związanej z kursami metodycznymi, a część nauczycieli będzie doskonalić swoje kompetencje językowe.

Jaka instytucja przyznała Waszej szkole to dofinansowanie?

A.Ł.: Dotację otrzymaliśmy z Narodowej Agencji Programu Erasmus+. Początkowo była to tylko oferta, ale po zapoznaniu się z nią stwierdziliśmy, że warto zawalczyć. Było przy tym dużo pracy. Napisaliśmy europejski plan rozwoju szkoły, w którym określiliśmy, jakie obszary warto poprawić i dopracować. No i udało się. M.S.: Nadmienię, że w ocenie naszego wniosku uzyskaliśmy 93 punkty na 100 możliwych, więc chyba zostaliśmy wysoko ocenieni.

A skąd wziął się pomysł właśnie na tego typu projekt?

A.Ł.: Szkoła polska i europejska na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmieniły. Nauczyciele, żeby pochylić się nad potrzebami uczniów, muszą się ciągle doskonalić. Chodzi o znajomość języków, znajomość najnowszego oprogramowania, tworzenie programów autorskich. Wiedzieliśmy, że potrzebujemy takich form doskonalenia i Erasmus+ przyszedł tutaj z pomocą. Efekty obejmą nie tylko tych sześciu nauczycieli, którzy będą w nim uczestniczyć, ale przełożą się na wszystkie sfery funkcjonowania szkoły. Między innymi pod tym kątem właśnie dobieraliśmy kadrę do projektu.

Kiedy nastąpi start projektu?

A.Ł.: Już w najbliższy czwartek, czyli 1 czerwca. Na jego zrealizowanie mamy maksymalnie 24 miesiące. Pierwsze wyjazdy mają się rozpocząć w lipcu. Jednak one to jedna strona tego projektu. Później będzie etap wdrażania w szkole tego wszystkiego, czego nauczymy się podczas nich. I to też wymaga czasu, stąd taki okres trwania projektu.

Jakich spodziewacie się efektów po zakończeniu akcji?

M.S.: Zależy nam na tym, aby nasi uczniowie uczestniczyli w wymianach młodzieży w sposób czynny i żeby zdobywali pewne umiejętności, kompetencje ważne w nowoczesnych społeczeństwach. Na przykład poprzez staże i poprzez praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach zagranicznych. Dodam, że jeden z członków naszego zespołu, pan Marcin Kisielewski, przygotował projekt zagranicznej wymiany młodzieży dla Technikum Weterynarii. Mamy nadzieję, że jeszcze bardziej uda nam się poszerzyć naszą ofertę i kompetencje.

Wojciech Frelichowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.