Aleksandra Gersz

Naukowcy są bliscy odkrycia grobu Nefertiti?

Aleksandra Gersz

Możemy być coraz bliżej przełomowego odkrycia. W tym tygodniu okaże się, czy w grobowcu Tutanchamona w Egipcie znajdują się ukryte komnaty.

Naukowcy podejrzewają, że za bogato zdobionymi ścianami grobowca Tutanchamona w Dolinie Królów w Luksorze w Egipcie mogą się znajdować dwie ukryte komnaty. Wszyscy po cichu liczą, że jedno z ewentualnych pomieszczeń jest długo szukanym grobowcem egipskiej królowej Nefertiti, macochy Tutanchamona i żony faraona Echnatona. Kobieta była znana ze swojej wielkiej urody, zasłynęła też tym, że tymczasowo wprowadziła w Egipcie religię monoteistyczną. Brak mumii władczyni od dekad intryguje archeologów i historyków, a jej odnalezienie wstrząsnęłoby światem nauki.

Drugą, do tej pory najdokładniejszą, rundę badań we wnętrzu grobowca egipskiego faraona Tutanchamona, który żył w XIV w. p.n.e., przeprowadzono w czwartek. Grupa naukowców związana z „National Geographic” prześwietliła północną, wschodnią oraz zachodnią ścianę antycznego pomieszczenia najnowocześniejszym urządzeniem skanującym SIR-4000. Pozwala ono na zbadanie skalnych ścian nawet o grubości czterech metrów. Testy trwały blisko dziesięć godzin i zaowocowały aż czterdziestoma skanami, które teraz zostaną zanalizowane przez ekspertów w Egipcie i Stanach Zjednoczonych. Wyniki analiz, które mogą się okazać przełomowe, poznamy już w tym tygodniu.

- Nie możemy teraz nic powiedzieć. Nie szukamy ukrytych komnat, szukamy prawdy - zdawkowo powiedział w piątek dziennikarzom nowy egipski minister ds. zabytków Khaled El-Enany. - Nawet jeśli nic nie znajdziemy, badania przydadzą się do analizy skały i malunków. Ale jeśli znajdziemy, będzie to największe odkrycie XXI w. - dodał egipski polityk.

Z kolei cytowany przez „The Times” brytyjski archeolog Nicholas Reeves, który na początku wątpił w istnienie ukrytych pomieszczeń w grobie faraona Tutanchamona, stwierdził, że ma nadzieję, że naukowcy odkryją coś za ścianami grobowca, i dodał, że „dowodów nie da się zignorować”.

Grobowiec Tutanchamona został odkryty w 1922 r. przez Brytyjczyków Howarda Cartera i George’a Carnarvona. We wnętrzu nietkniętego grobu znaleziono blisko 5 tys. cennych przedmiotów, których wiek oszacowano na ponad 3300 lat. Odkrycie było wielką sensacją medialną i wydarzeniem naukowym, a także zaskoczeniem, gdyż w Dolinie Królów położonej w Tebach Zachodnich większość grobowców została splądrowana. Po odnalezieniu grobowca w Egipcie zaczęło się mówić też o tzw. klątwie Tutanchamona. Do 1930 r. z całego zespołu badaczy, który liczył ponad dwadzieścia osób, przeżył bowiem tylko Howard Carter.

Aleksandra Gersz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.