Naukowiec z uniwersytetu UZ zadba o blisko stuletnie szkoły

Czytaj dalej
Fot. Archiwum prywatne M. Pszczółkowski
Leszek Kalinowski

Naukowiec z uniwersytetu UZ zadba o blisko stuletnie szkoły

Leszek Kalinowski

Dr Michał Pszczółkowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego otrzymał stypendium ministra w dziedzinie - opieka nad zabytkami.

Dr Pszczółkowski z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska UZ dostał roczne stypendium twórcze ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Zostało ono przyznane w dziedzinie „opieka nad zabytkami” z przeznaczeniem na projekt badawczy „Architektura szkolna w latach II Rzeczypospolitej 1918-1939”. Przedmiotem badań dra Pszczółkowskiego będzie problematyka architektoniczna i konserwatorska obiektów szkolnych z tego okresu.

Co miesiąc 3 tys. zł brutto będzie wypłacane właśnie na ten cel. Wcześniej M. Pszczółkowski otrzymał nagrodę ministra za projekt, dotyczący adapatacji linii produkcyjnej nitrogliceryny na terenie fabryki materiałów wybuchowych DAG Fabrik Bromberg na cele muzealno-turystyczne. Przedsięwzięcie to uznano za wydarzenie muzealne roku 2011. Od 2010 jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół historii architektury, szczególnie XX wieku. Jest autorem kilku monografii.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.