Neonazistowskie napisy Ukraińców w Słupsku

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Piotrkowski
Jarosław Stencel

Neonazistowskie napisy Ukraińców w Słupsku

Jarosław Stencel

Radny Zbigniew Wojciechowicz interweniuje w sprawie wlepek „Banderstadt” ze Lwowa.

Wlepki kibiców Karpat Lwów z napisem „Banderstadt” pojawiły się na terenie kampusu Akademii Pomorskiej w Słupsku. Prowokacyjne są także napisy o treści neonazistowskiej dokonane tym razem przez kibiców Dynama Kijów przebywających w Słupsku.

Sprawą, która oburzyła środowiska patriotyczne i kibicowskie w Słupsku, zajął się radny Prawa i Sprawiedliwości

- Zbigniew Wojciechowicz. W sprawie wlepek wystosował pismo do rektora akademii prof. Zbigniewa Osadowskiego. Pisze w niej o niepokojących informacjach docierających do słupszczan oraz prosi o podjęcie działań mających na celu wyjaśnienie zachowań studentów z Ukrainy, którzy korzystają z gościnności państwa polskiego i pobierają naukę na Akademii Pomorskiej.

- „Banderstadt” źle się nam wszystkim kojarzy. Wiadomo, kim był Stepan Bandera. To on był skazany przez sąd RP za zorganizowanie zamachu na ministra Bronisława Pierackiego. To za jego sprawą OUN wzmogło działalność terrorystyczną, a także współtworzona przez Banderę frakcja OUN ponosi odpowiedzialność za zorganizowane ludobójstwo polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej

- mówi radny PiS Zbigniew Wojciechowicz.

Napis „Brygada Odważnych 4 Years Dynamo Kiev” na kamienicy przy ulicy Nad Śluzami 13 został wykonany z użyciem nazistowskich symboli. Może to oznaczać, że do Słupska dotarli ukraińscy neonaziści. Obok tego namalowano symbol tryzuba, który nie tylko jest obecnie herbem Ukrainy, ale był również używany przez nacjonalistów z OUN-UPA.

W piątek na budynku przy ulicy Nad Śluzami w Słupsku pojawił się napis „Brygada Odważnych, 4 lata, Dynamo Kijów”. Napis jest wykonany z elementami symboliki
Krzysztof Piotrkowski W piątek na budynku przy ulicy Nad Śluzami w Słupsku pojawił się napis „Brygada Odważnych, 4 lata, Dynamo Kijów”. Napis jest wykonany z elementami symboliki neonazistowskiej

Brygada Odważnych to grupa kibiców Dynama Kijów biorąca udział w ustawionych walkach z grupami kibiców z innych krajów, prowadząca treningi głównie z walk mma.

W oficjalnej symbolice jednak tej grupy nie występują tam żadne neonazistowskie symbole. Dlaczego takie pojawiły się akurat w Słupsku? W słowie „odważnych” pojawia się strzałka A, w wyrazie Dynamo „n” jest zaznaczone jako „wilczy hak”.

- Do różnych spraw dochodzi na terenie akademików słupskich już od dawna. Jeden z nich jest wręcz całkiem ukraiński - dodaje Wojciechowicz.

Potwierdza jego słowa prof. Danuta Gierczyńska, prorektor do spraw kształcenia studentów.

- Istotnie, w jednym z akademików mieszkają już praktycznie wyłącznie sami Ukraińcy. Zrobiliśmy to z uwagi na to, żeby nie dochodziło do konfliktów - mówi.

Od władz uczelni Wojciechowicz oczekuje dołożenia wszelkich starań, aby studenci z Ukrainy odebrali prawdziwą lekcję historii pozbawioną gloryfikacji nacjonalistów z OUN-UPA, a także poznali trudne relacje polsko-ukraińskie oraz elementy historyczne łączące oba narody.

- Duża pobłażliwość wobec Ukraińców sprawia, że czują się bardzo pewnie, dostają pracę i pracodawcy szantażują pracowników polskich, że obniżą ich płace. Zresztą i tak często Ukraińcy pracują za większe stawki - mówi radny Wojciechowicz.

- Znam pismo pana Wojciechowicza. Nie wykluczamy, że wlepki mógł nakleić ktoś z naszych studentów. Jednak mógł to też zrobić ktoś z zewnątrz. Podobnie z tym napisem. Ukraińców w Słupsku mieszka wielu. Wszystko sprawdzamy. Przeprowadzamy też rozmowy z naszymi studentami na temat historii. Zdarzało się, że w swoich oknach wywieszali ostentacyjnie flagi. To się już skończyło. Robimy wszystko, aby nie dochodziło do żadnych incydentów - mówi Gierczyńska.

- Naszych studentów z Ukrainy zresztą obecnie nie ma lub jest ich bardzo mało. Wyjechali w grudniu lub na początku stycznia - dodaje.

Wielu z Ukraińców przebywa w Słupsku nielegalnie. Ostatnio kontrole przeprowadzili funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Wojciechowicz nie wyklucza skierowania sprawy napisu i wlepek do prokuratury, ze względu na propagowanie w nich elementów nawiązujących do faszyzmu.

Neonazistowskie runy

Strzałka - runa Tyr, Teiwaz
Otrzymała nazwę na cześć Týra - boga wojny i zwycięstwa w mitologii nordyckiej. Wykorzystywana była również jako emblemat 32. Ochotniczej Dywizji Grenadierów SS „30 Januar”.

Wilczy hak
Wolfsangel – to runiczny symbol nazizmu, używany przez neonazistów w różnych krajach. Wilczy hak to symbol Werwolfu i dywizji SS „Das Reich”. W wersji ukraińskiej oznacza także skrót hasła „Idea Nacji” wykorzystywany przez batalion Azow walczący w Donbasie z separatystami.

Jarosław Stencel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.