Nierówna walka z rakiem płuc

Czytaj dalej
Fot. Paweł Relikowski
Iwona Krzywda

Nierówna walka z rakiem płuc

Iwona Krzywda

Zdrowie. W ciągu pięciu lat od postawienia diagnozy umiera w Polsce ponad 80 proc. pacjentów cierpiących na nowotwór płuc

Z danych gromadzonych w Krajowym Rejestrze Nowotworów wynika, że rak płuc co roku jest diagnozowany u ponad 20 tys. Polaków. Wśród chorób onkologicznych to właśnie ten rodzaj nowotworu odpowiada za większość zgonów mężczyzn, a od niedawna również kobiet.

Tymczasem nakłady na innowacyjne terapie farmakologiczne dedykowane pacjentom walczącym z nowotworem płuc stanowią jedynie ułamek budżetu lekowego. - W ramach programów lekowych wydatki na innowacyjne preparaty stosowane w raku płuca sięgają zaledwie 3,7 proc. To zdecydowanie za mało, biorąc pod uwagę, że odpowiada on za śmierć większej liczby osób niż rak jelita grubego, piersi i prostaty łącznie - podkreśla Ewelina Szmytke, członek Zarządu Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuc.

Czytaj więcej:

 • Co nadal czeka na dopisanie do listy refundacyjnej?
 • Ile substancji czynnych uwzględnionych w europejskich standardach leczenia nowotworu płuca stosuje się w Europie, a ile w Polsce? Różnica jest ogromna
Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Iwona Krzywda

Do redakcji Dziennika Polskiego dołączyłam w sierpniu 2015 r. Zajmuję się głównie ogólnopolskimi i lokalnymi tematami związanymi z systemem ochrony zdrowia oraz szkolnictwem wyższym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.