Niezbyszewo zostaje w gminie Bytów

Mieszkańcy Niezabyszewa zdecydowali, że nie chcą przejść do gminy Tuchomie. Fot. Sylwia Lis Mieszkańcy Niezabyszewa zdecydowali, że nie chcą przejść do gminy Tuchomie.

Mieszkańcy Niezabyszewa zdecydowali, że nie chcą przejść do gminy Tuchomie.

Specjalne zebranie sołeckie zwołał Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa. Frekwencja zaskoczyła. W sali gimnastycznej miejscowej szkoły zjawiło się ponad dwustu mieszkańców Niezabyszewa, zainteresowanych przyszłością miejscowości.

Jako pierwszy wystąpił burmistrz Ryszard Sylka. W ramach swojego wystąpienia burmistrz zaprezentował stanowisko w sprawie secesji sołectwa Niezabyszewo, odniósł się do działań gminy Tuchomie w tym zakresie, a także zaapelował do mieszkańców sołectwa Niezabyszewo o zrozumienie i rozwagę w sprawie oraz zaniechania działań zmierzających do zmiany przynależności sołectwa.

- Wiem, skąd wziął się pomysł odłączenia Niezabyszewa od Bytowa, ale proszę mi wybaczyć, że ze zrozumieniem tej decyzji mam problem - mówił Ryszard Sylka. - Uważam, że potrzebne są działania na rzecz poprawy nastroju. W sołectwie powstał podział i jest to widoczne.

Przedstawił też mieszkańcom planowane w najbliższym czasie inwestycje. Poinformował też o korespondencji między Bytowem a Tuchomiem. - Skierowałem pismo do gminy Tuchomie z licznymi pytaniami, w tym z pytaniami dotyczącymi inwestycji czekającymi w najbliższych latach w Niezabyszewie - mówił burmistrz. - Odpowiedź wójta była bardzo lakoniczna. - Odpisał, że
na dzień dzisiejszy nie będzie zajmował stanowiska w kwestiach szczegółowych dotyczących miejscowości Niezabyszewo. Nie widzę uzasadnienia do mojego udziału w zebraniu sołectwa Niezabyszewa - napisał Jerzy Lewikiedrowski, wójt Tuchomia.

- Sprawa dotyczy zmiany granic gminy Bytów i przyłączenia sołectwa Niezabyszewo do gminy Tuchomie i wynika wyłącznie z woli mieszkańców. W dalszej części zebrania nastąpiła dyskusja, w ramach której wpłynął od mieszkańców sołectwa wniosek, aby podjąć głosowanie w sprawie wycofania złożonego do gminy Tuchomie wniosku.

W głosowaniu brało udział 205 osób, głosami 139 mieszkańców uznano, że wniosek złożony do gminy Tuchomie należy wycofać. W tej sprawie zebranie wiejskie podjęło też stosowną uchwałę.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.