Nowa odsłona słupskiego archiwum

Czytaj dalej
Zbigniew Marecki

Nowa odsłona słupskiego archiwum

Zbigniew Marecki

Słupski oddział Archiwum Państwowego w Koszalinie pokazuje nową twarz.

Jesienią ubiegłego roku nowym kierownikiem słupskiego oddziału Archiwum Państwowego w Koszalinie został dr Rafał Kuligowski, który wygrał konkurs na to stanowisko. Wczoraj z okazji oficjalnej inauguracji obchodów 65-lecia słupskiej placówki archiwalnej przedstawił swoje zamierzenia oraz kierunki rozwoju, w których w najbliższym czasie będzie podążał słupski oddział AP.

Swoje plany przedstawił w czytelni wyposażonej w nowe regały. Zanim do tego doszło, list szefowej do pracowników oddziału odczytała Katarzyna Kulczyk, zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Koszalinie, bo sama dyrektorka ze względu na chorobę nie mogła przybyć na słupską uroczystość. Po chwili dyrektor Kulczyk oraz Krystyna Mazurkiewicz-Palacz, kierownik słupskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku, podpisały porozumienie o przekazaniu na rzecz archiwum sporego zbioru fotografii Słupska z okresu przedwojennego i lat powojennych, który bardzo wzbogacił zbiory archiwalne, bo dotychczas tego typu materiałów tam brakowało. Zebrani mogli obejrzeć prezentację wyrobu zdjęć ze wspomnianego okresu, które wyglądają zachęcająco i z pewnością mogą stanowić swoisty wabik dla regionalistów.

Zebrani usłyszeli także, że już w lipcu i sierpniu w nowych pomieszczeniach wystawowych w archiwum przy ul. Lutosławskiego 17 można będzie obejrzeć wystawę czasową słupkiego browarnictwa.

W archiwum już można oglądać wystawę przedwojennych przedmiotów

– Eksponaty na tę wystawę zostaną sprowadzone z różnych rejonów naszego kraju – zapowiada kierownik Kuligowski. Archiwum będzie ją przygotowywało wspólnie z Michałem Pytlakiem, prezesem Słupskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego oraz Tomaszem Urbaniakiem, miłośnikiem historii Słupska, który już zdążył przygotować wiele prac na ten temat. Już teraz natomiast można oglądać wystawę przedmiotów związanych z życiem codziennym mieszkańców przedwojennego Słupska oraz z czasem II wojny światowej.

Trwają też przygotowania do wykonania cyklu publikacji historycznych związanych z dziejami Słupska.
– Pierwsza z nich będzie dotyczyć 600 budynków, które znajdowały się za murami miasta oraz samym murom miejskim. Będzie podobna do tej, która niedawno ukazała się w Koszalinie – zapowiedział Tomasz Urbaniak. Nie chciał natomiast mówić o dalszych planach związanych z tym cyklem publikacji.

Zdaniem kierownika Kuligowskiego zmiana oblicza archiwum już spowodowała zainteresowanie ze strony szkół i nauczycieli historii.

Historia archiwum

Rozpoczęcie działalności słupskiej placówki archiwalnej jest związane z zarządzeniem z 28 lipca 1952 roku.
Wtedy Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych zdecydował o organizacji w Słupsku Powiatowego Archiwum Państwowego, które podlegało Wojewódzkiemu Archiwum Państwowemu w Gdańsku. W 1957 roku placówkę przemianowano na Oddział Terenowy i podporządkowano Wojewódzkiemu Archiwum Państwowemu w Szczecinie. Od 1.02.1961 roku archiwum w Słupsku stało się częścią archiwum w Koszalinie. Wraz z przeprowadzką do obecnej siedziby z dniem 17.10.1979 roku rozpoczęto działania zmierzające do powołania Wojewódzkiego Archiwum Państwowego w Słupsku. 27.12.1994 roku nastąpiło ponowne związanie z placówką koszalińską.

Zbigniew Marecki

Jestem dziennikarzem "Głosu Pomorza". Mieszkam w Słupsku. Zajmuję się codziennymi sprawami mieszkańców Słupska i regionu słupskiego. Interesują mnie ludzie, życie społeczne i polityczne, gospodarka, samorząd i historia regionalna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.