Nowe kamienice zmienią wygląd ulic Mickiewicza i Żeromskiego

Czytaj dalej
Fot. ARCHITECTURE DEVELOPMENT
Zbigniew Marecki

Nowe kamienice zmienią wygląd ulic Mickiewicza i Żeromskiego

Zbigniew Marecki

Kolejny deweloper planuje dużą inwestycję w Słupsku. Tym razem w centrum.

Choć dane demograficzne pokazują, że Słupsk się zwija, to deweloperzy chyba w te prognozy nie wierzą. Niedawno informowaliśmy o pomyśle Bernarda Kacperskiego, który zapowiada, że latem ruszy z budową trzech wieżowców na placu po autogiełdzie przy ul. Sobieskiego w Słupsku. Najwyższy z nich ma liczyć aż 18 pięter.

Na tym jednak nie koniec, bo niedawno skontaktował się z nami słupski architekt Piotr Daczkowski, który właśnie kończy dla bydgoskiego dewelopera projekt zabudowy pofa-brycznego placu między ulicami Mickiewicza i Żeromskiego. W tym miejscu, które w śródmieściu Słupska od wielu lat porasta mały las dzikich brzózek, mają stanąć piękne kamienice, architektonicznie nawiązujące do historycznej zabudowy tego rejonu Słupska. W tym przypadku budowa także ma się rozpocząć pod koniec lata tego roku.

Przypomnijmy, że kilka lat temu były prezydent Słupska Maciej Kobyliński zapowiadał, że w tym miejscu powstanie centrum handlowe o magicznej nazwie Galeria Ogrody. Tablica informacyjna z wizualizacją obiektu stoi tam do tej pory.

Kamienice mają architektonicznie nawiązywać do zabudowy historycznej

Gdy ten teren kupił Andrzej Dębowski, były właściciel Dom-Plastu, zapowiadał budowę nowoczesnego centrum handlowego. Jednak nic z tego nie wyszło. Teraz właścicielem placu, na którym urosły już spore drzewa, jest firma Nestor Development Aleksandra Trepki z Bydgoszczy. Żeby zrealizować swoje plany, inwestor rozpoczął współpracę ze słupskim architektem Piotrem Daczkowskim, właścicielem firmy Architecture+Development. Jest on autorem idei, koncepcji oraz projektu „Griffin Residence”, który ma być realizowany przy ul. Mickiewicza. Główny koncept urbanistyczny opiera się na odtworzeniu kwartału miejskiego zamkniętego ulicami: Wileńską od zachodu, Żeromskiego od północy oraz Mickiewicza od wschodu.

- Taka naturalna konfiguracja otwiera wnętrze urbanistyczne kwartału na południe, z najlepszą ekspozycją światła słonecznego - wyjaśnia Piotr Daczkowski. Na nowym osiedlu planuje się około 180 mieszkań o wysokim standardzie, z minimum jednym miejscem postojowym dla lokalu, usytuowanym pod płytą zielonego ogrodu we wnętrzu kwartału. Ponadto od ul. Żeromskiego planowana jest strefa parkingów dla użytkowników lokali usługowych. Ostatnie piętro budynków mają zajmować luksusowe, dwupoziomowe apartamenty typu condo. Jak zapewnia inwestor, aranżacja mieszkań i apartamentów gwarantuje przyszłym mieszkańcom najlepsze wykorzystanie światła dziennego.

Kontynuując tę ideę, architekt zaplanował układ wewnętrznych dziedzińców, skwerów oraz przestrzeni rekreacyjnych zatopionych w zieleni i podzielonych kubaturami budynków. Taka organizacja przestrzeni miejskiej stanowić ma swoistą słoneczną i zieloną enklawę dla mieszkańców w centrum miasta.

- Projekt jest propozycją realizacji ważnego założenia w mojej koncepcji rozwoju i rewitalizacji śródmieścia Słupska. Potraktowałem go w sposób wyjątkowy i stosowny do skali i prestiżu tego przedsięwzięcia, biorąc odpowiedzialność za ukształtowanie tej ważnej przestrzeni dla przyszłych pokoleń - podkreśla Daczkowski. Dodaje, że w czasie prac projektowych szukał balansu między wartościami historycznej zabudowy i architektury a realizacją swoich pasji oraz ekonomią.

- Chciałem też uwzględnić wartości pielęgnowane przez mojego ojca (Zdzisława Daczkowskiego, długoletniego szefa słupskiego biura wojewódzkiego konserwatora zabytków - przyp. red.) w codziennej pracy konserwatorskiej - dodaje architekt.

Zbigniew Marecki

Jestem dziennikarzem "Głosu Pomorza". Mieszkam w Słupsku. Zajmuję się codziennymi sprawami mieszkańców Słupska i regionu słupskiego. Interesują mnie ludzie, życie społeczne i polityczne, gospodarka, samorząd i historia regionalna.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.