Nowe Zoo Poznań: Żyrafy będą miały nowy dom. Powstanie dla nich i dla nosorożca nowy wybieg całoroczny

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Marta Danielewicz

Nowe Zoo Poznań: Żyrafy będą miały nowy dom. Powstanie dla nich i dla nosorożca nowy wybieg całoroczny

Marta Danielewicz

Teren Nowego Zoo w Poznaniu wzbogaci się o kolejny obiekt. W ogrodzie zoologicznym, w sąsiedztwie słoniarni zamieszkają żyrafy na całkowicie nowym wybiegu. Budowa startuje lada moment i ma być gotowa w przyszłym roku. Jej koszt to ok. 12 mln złotych. Oprócz żyraf w nowym miejscu zamieszka też nosorożec Diuna.

Trzy dorosłe i jeden półtoraroczny samiec żyrafy do tej pory przebywały na wybiegu niedostosowanym do ich potrzeb biologicznych. Wybieg w Nowym Zoo znajduje się na wzniesieniu, a w naturze żyrafa Rothschilda występuje na obszarach chronionych w Kenii i Ugandzie. To gatunek pod szczególną ochroną. Jest drugim z najbardziej zagrożonych podgatunków żyraf z liczbą osobników szacowaną na kilkaset.

W Nowym Zoo pod opieką specjalistów zwierzęta te mają szanse się rozwijać i rozmnażać. Do spełnienia wszystkich ich potrzeb potrzeba było jednak odpowiedniego wybiegu. Ten powstanie i to zaledwie w rok.

Zobacz: Powstanie całoroczny wybieg dla żyraf i nosorożców - zobacz wizualizacje

- Rozpoczynamy nową inwestycję na terenie ogrodu zoologicznego. W sąsiedztwie słoniarni powstanie w przeciągu roku nowoczesny obiekt całoroczny dla żyraf i nosorożców - mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

- Ogród zoologiczny zyska przepiękne miejsce dla gatunków zagrożonych wyginięciem. Misja poznańskiego zoo jest szczególna - dbamy, ocalamy i to spotyka się z ogromną aprobatą społeczną. Będzie to unikalny obiekt. Żyrafy potrzebują terenów sawannowych, by mogły się porządnie wybiegać, nie górzystych, które są przyczyną u nich licznych problemów ortopedycznych - zapowiada Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka zoo.

Czytaj: Zoo Poznań: Dzięki Diunie nosorożce białe północne mogą przetrwać [WIDEO]

Nowy wybieg będzie domem mieszanym dla zwierząt kopytnych i dla nosorożców.

- Nowy wybieg zamieszkają też ptaki, będzie tez kilka niespodzianek, bo okazuje się, że z nosorożcami mogą żyć też pewne zwierzęta drapieżne. Na sawannie afrykańskiej różne gatunki mogą ze sobą egzystować, stąd nasze dążenia do stworzenia wielobiologicznego wybiegu, gdzie miejsce do życia znajdzie wiele innych gatunków zwierząt

- uchyla rąbka tajemnicy Ewa Zgrabczyńska.

Obiekt będzie całoroczny, budynek będzie miał też funkcję edukacyjną, gdzie będą odbywały się prelekcje. Całość będzie przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

- Chcemy, by zwierzęta miały tam odpowiednie warunki do rozrodu - dodaje Zgrabczyńska.

- Nasz przetarg cieszył się dużym zainteresowaniem. Mieliśmy sześć ofert. Wybraliśmy najlepszą, poznańskiej firmy Agrobex z 30-letnim doświadczeniem. W listopadzie przyszłego roku będziemy cieszyć się nowym obiektem - mówi Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. - Koszt budowy to ok. 12 mln złotych.

W portfolio Agrobexu wybieg dla żyraf nie będzie pierwszym obiektem użyteczności publicznej.

- Jesteśmy odpowiedzialni za budowę Bramy Poznania ICHOT-u oraz rozbudowę szkoły w Szczepankowie - mówi Krzysztof Kruszona, prezes Agrobexu.

Nowy obiekt będzie miał ponad 2 tysiące metrów kwadratowych powierzchni. W dawnym domu żyraf zamieszkają inne zwierzęta kopytne.

Marta Danielewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.