Nowosolanin stworzył motocykl na prąd!

Czytaj dalej
Fot. Jakub Nowak
Jakub Nowak

Nowosolanin stworzył motocykl na prąd!

Jakub Nowak

Na jednym ładowaniu przejedzie 70 kilometrów, „wyciągnie” nawet 140 km/h. Jest cichy i ekologiczny. O czym mowa? O motorowerze Piotra Janicy.

- Po prostu lubię poznawać nowe technologie - mówi ze skromnością młody wynalazca z Nowej Soli, który zbudował elektryczny motorower.

Choć za miesiąc będzie miał dopiero 25 lat, już może poszczycić się m.in. skonstruowaniem maszyny do zaparzania herbaty czy rowerem, który zasilany jest trzema akumulatorami.

Najnowszy wynalazek, czyli elektryczny motorower, to jego projekt badawczy (Piotr kończy obecnie studia). Zaczęło się od maila do prezydenta Nowej Soli z prośbą o pomoc. Ten skierował go do Parku Naukowo-Technologicznego „Interior”.

I... zaczęło się!

Jak przyznaje dziś Piotr, projekt nie doszedłby oczywiście do skutku bez pomocy firm, które sponsorowały poszczególne części i dzieliły się technologiami. - Dziękuję im za zaufanie, gdy szedłem do nich z prośbą o pomoc nie miałem właściwie nic poza wizualizacją - mówi Piotr.

- Doceniamy ludzi z inicjatywą, ludzi którym się chce - mówi o wsparciu wynalazcy m.in. Krzysztof Paprocki z firmy Nord Napędy. Złożenie motoroweru zajęło Piotrowi ok. 10 miesięcy. Jego osiągi to 140 km/h, pojazd potrafi przejechać ok. 70 km bez ładowania.

Piotra Janica, młody wynalazca z Nowej Soli zbudował elektryczny motorower.
Jakub Nowak Piotra Janica, młody wynalazca z Nowej Soli zbudował elektryczny motorower.

- Obecnie jest na etapie rejestracji - zdradza nam Karol Prawucki z firmy Invest, która wspiera Piotra. Jeśli się uda, będzie to pierwszy taki model w Polsce. Podobne urządzenia już u nas funkcjonują, ale są produkowane w Chinach.

Jakub Nowak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.