Nowy Sącz. Sąd to nie miejsce, którego niewinni mają się bać, tylko szukać tu sprawiedliwości

Czytaj dalej
Fot. Tatiana Biela
Tatiana Biela

Nowy Sącz. Sąd to nie miejsce, którego niewinni mają się bać, tylko szukać tu sprawiedliwości

Tatiana Biela

Bartosz Łopalewski, sędzia Wydziału V Gospodarczego Sądu Rejonowego w Nowym Sączu, to zwycięzca ubiegłorocznego plebiscytu na Obywatelskiego Sędziego Roku organizowanego przez Fundację Court Watch Polska z Torunia. Tytuł ten przyznawany jest sędziom budującym mosty pomiędzy sądownictwem a społeczeństwem.

Sędzia to dla przeciętnego człowieka bardzo odległa figura, a sam sąd na ogół nie budzi w społeczeństwie przyjemnych skojarzeń. Ma pan takie poczucie?

Kiedy sam aspirowałem dopiero do urzędu sędziego, zdałem sobie sprawę z faktu, że obraz sędziów i sądownictwa, który dominuje w naszym społeczeństwie, odbiega od tego, jak ja widzę tę instytucję i jaki jej obraz chciałbym promować. Oczywiście na aktualną sytuację złożyło się szereg różnych przyczyn. Dziś ważne jest jednak to, że zagubienie i nieznajomość zasad rodzi zupełnie niepotrzebną nieufność, frustrację i poczucie, że sąd jest czymś odległym i niekoniecznie przyjaznym obywatelowi.

I pan chciałby ten obraz zmienić. Przyznam, że zadanie to nie należy do najłatwiejszych... Myśli pan, że można zmienić sposób postrzegania sądów?

Tak, bo mam świadomość, że im więcej ludzie będą wiedzieć o sądownictwie, tym lepiej. Tym większe będzie przekonanie, że sąd jest naszą wspólną instytucją, że jest najlepszą drogą do rozwiązywania nieuchronnie powstających konfliktów, jest elementem wspólnoty, którą sami tworzymy.

Czytaj więcej:

 • Jak przekonać przeciętnego Kowalskiego, żeby nie drżał na myśl o przekroczeniu murów sądu?
 • Jakie plany ma pan Bartosz Łopalewski?
Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Tatiana Biela

Dziennikarka „Gazety Krakowskiej” i portalu naszemiasto.pl od 2018 roku, wcześniej dziennikarka i reporterka m.in. w "Dobrym Tygodniku Sądeckim" i Naszej Telewizji Sądeckiej. Z wykształcenia etnolog i antropolog kulturowy, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na co dzień zajmuje się szeroko pojętą tematyką lokalną, szczególnie interesują mnie tematy społeczne i kulturalne. Lubię wychodzić z aparatem w teren, by na bieżąco śledzić zmiany  zarówno w Nowym Sączu, jak i w całym regionie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.