Leszek Kalinowski

Obwodnicę południową bierzemy teraz pod lupę

Dwa warianty przebiegu południowej obwodnicy miasta. Preferowana jest propozycja pomarańczowa, ale do oceny przedstawiono dwie trasy.  Która zostanie Fot. Sylwia Friedel Dwa warianty przebiegu południowej obwodnicy miasta. Preferowana jest propozycja pomarańczowa, ale do oceny przedstawiono dwie trasy. Która zostanie wybrana? Czas pokaże. Teraz mamy możliwość zgłaszania swoich uwag do tych drogowych propozycji.
Leszek Kalinowski

Rozpoczynają się kolejne konsultacje społeczne, dotyczące obwodnicy. Wczoraj poznaliśmy dwa warianty jej przebiegu.

- Południowa obwodnica miasta to konieczność – przekonuje prezydent miasta Janusz Kubicki. Nie wszyscy mieszkańcy się z tym zgadzają. Wczoraj w ratuszu zaprezentowano dwa warianty przebiegu tej nowej trasy. Na razie pieniędzy na jej budowę nie ma. Miasto wystartuje w konkursach, by je zdobyć. Jeśli się uda, to budowa ruszy w 2021, a zakończy w 2023 roku. Zdaniem gospodarza miasta, trzeba jednak już teraz przygotowywać dokumentację i załatwiać formalności, by potem nie obudzić się z ręką w nocniku. To wszystko wymaga czasu. Sporo czasu...

- Przecież poważne rozmowy o budowie łącznika (os. Pomorskie) z S-3 rozpoczęliśmy w 2007 roku, a dopiero teraz tę drogę budujemy – przypomina J. Kubicki. Stąd – myśląc o planowanej obwodnicy – 8 stycznia 2015 miasto podpisało umowę z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Po jakimś czasie przedstawiono pięć wariantów przebiegu nowej, miejskiej drogi. Rozpoczęły się konsultacje społeczne, więcej głosów było na nie, ale dotyczyły one sprzeciwu wobec różnych wariantów przebiegu trasy.

Mieszkańcy gminy Świdnica chcieli wariant najbliżej centrum miasta, a zielonogórzanie odwrotnie

Przemysław Hamera, dyrektor GDDKiA, wczoraj podkreślał, że z tych pięciu propozycji, wybrano dwie (to tzw. wariant pomarańczowy i niebieski). Okazuje się, że są one najlepsze ze względów ekonomicznych czy środowiskowych. Do nich było też stosunkowo najmniej uwag, które zostały uwzględnione. I poprzednie propozycje zostały skorygowane. - Generalnie mieszkańcy gminy Świdnica chcieli wariant najbliżej centrum miasta, a zielonogórzanie odwrotnie – mówi Maciej Janecki z GDDKiA, który zaprezentował dwa warianty przebiegu obwodnicy południowej.

Wariant III – pomarańczowy zaczyna się na istniejącym skrzyżowaniu, na początku obwodnicy Wilkanowa (tu byłoby rondo). Dalej droga miałaby pobiec do ul. Zielonogórskiej (między skansenem a zjazdem do stadniny koni), dalej lasem omijając Ochlę i połączy się z ul. Jędrzychowską nowym rondem. Później przejdzie obok śmietniska w Raculi i połączy się z ul. Głogowską i nowym rondem. Będzie miała ponad 12 km długości.

Wariant II – niebieski rozpocząłby się na obwodnicy Świdnicy i dalej droga biegłaby do przedłużenia ul. Botanicznej – Zielonogórskiej. Wykorzystana byłaby droga leśna, omijając os. Kwiatowe, dalej lasem do Raculi… Trasa liczyłaby także 12 km.
W obu przypadkach zaplanowano przejazdy gospodarcze pod drogą, m.in. przy trasie dawnej kolei szprotawskiej czy przy przedłużeniu ul. Nowej. Będą też zamknięte szlabanami zjazdy do lasu.

Dzięki tej obwodnicy odciążona zostanie Trasa Północna. Obwodnica ułatwi też komunikację, zwłaszcza mieszkańcom dzielnicy Nowe Miasto. - Ważne jest to, że ona odciąży też Drzonków i Raculę z ruchu ciężarówek – dodaje J. Kubicki. - Po wybudowaniu jej wprowadzilibyśmy tam zakaz dla samochodów ciężarowych.

Prezydent zapewnia też, że przy obwodnicy nie powstaną żadne fabryki, mieszkania

Obwodnica byłaby jednojezdniowa z dwoma pasami ruchu. Nie ma potrzeby budowania czterpasówki, bo zgodnie z badaniami przewidywane jest tam natężenie ruchu - 8 tysięcy pojazdów na dobę. Prezydent zapewnia też, że przy obwodnicy nie powstaną żadne fabryki, mieszkania. Nie ma planów uzbrajania terenów. Tak też jest we Wrocławiu czy Warszawie. Jednak te wszystkie argumenty nie przekonują przeciwników budowy obwodnicy, którzy obecni byli na wczorajszym spotkaniu.

- Teraz rozpoczynamy kolejne konsultacje. W poniedziałek zapraszamy mieszkańców do Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Długiej na 17.00, we wtorek też na 17.00 do SP-8 przy ul. Kąpielowej, a w środę, także o 17.00, do świetlicy w Raculi - zachęcają prezydent i dyrektor GDDKiA. - Przedstawimy warianty, będzie projektant.

Czekamy na uwagi! My także liczymy na Państwa głosy w tej sprawie.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.