Oddział urologiczny słupskiego szpitala wysoko w rankingu

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Piotrkowski
Monika Zacharzewska

Oddział urologiczny słupskiego szpitala wysoko w rankingu

Monika Zacharzewska

Oddział urologiczny słupskiego szpitala znalazł się wysoko w rankingu „Najlepsze szpitale”.

Słupski szpital chwali się wysoką pozycją oddziału urologicznego w branżowym rankingu.

- W najnowszym rankingu „Najlepsze szpitale” tygodnika „Wprost“ nasz oddział zajął czwarte miejsce w kraju - mówi Elżbieta Gryko, rzeczniczka prasowa słupskiego szpitala.

- W rozbiciu na poszczególne działy oddział jest piąty w kategorii „Duże operacje” na oddziałach urologicznych, szósty w kategorii „Zabiegi endoskopowe” i 10. za „Leczenie kamicy układu moczowego”. Oddział został doceniony m.in. za nowoczesne i małoinwazyjne metody leczenia.

- Rzeczywiście, leczymy kamice układu moczowego nowocześnie między innymi dzięki wykorzystaniu wysokospecjalistycznych giętkich przyrządów i specjalnemu sprzętowi. W przeprowadzaniu zabiegów kruszenia kamieni nerkowych, tzw. RIRS, jesteśmy liderem w naszym regionie. Na takie zabiegi przyjeżdżają do nas pacjenci i z Trójmiasta i z całego województwa zachodniopomorskiego - przyznaje dr Jacek Ołubiec, ordynator oddziału urologii w słupskim szpitalu.

Dodaje on, że atutem leczenia na słupskim oddziale są też stosunkowo krótkie kolejki oczekiwania dla pacjentów - średni czas oczekiwania wynosi tu tylko dwa tygodnie.

- Takie wyróżnienie w branżowym rankingu jest dla nas docenieniem naszej pracy i motywacją do niej - przyznaje ordynator. Tygodnik przeprowadził ranking na podstawie pytań ankietowych, które dotyczyły m.in. laparoskopii i wykonywania jej w poszczególnych wskazaniach w urologii.

- Laparoskopia w słupskim szpitalu wykonywana jest niemal we wszystkich wskazaniach, między innymi w leczeniu raka nerek, w przypadku wodonercza, a także raka prostaty - mówi Elżbieta Gryko. Druga część pytań dotyczyła leczenia kamicy układu moczowego najnowszymi i najmniej inwazyjnymi sposobami.

- Szpital może pochwalić się nowoczesnym sprzętem oraz wykwalifikowaną kadrą. Na oddziale pracuje między innymi trzech lekarzy specjalistów, którzy posiadają tytuł doktora nauk medycznych. Trzech kolejnych lekarzy jest w trakcie specjalizacji z urologii - wyjaśnia pani rzecznik. - Do dyspozycji pacjentów i lekarzy są aparaty do endoskopowego leczenia kamicy nerek. To chirurgia wewnątrznerkowa.

Polega ona na tym, że giętki, cienki przyrząd wprowadza się do organizmu za pomocą cewki moczowej, dalej przez pęcherz, moczowód aż do nerki i za pomocą lasera można kamienie rozkruszyć. Mało który oddział dysponuje takim sprzętem. Dodatkowo w rankingu tygodnika, który monitorował też m.in. oddziały ginekologiczne, w kategorii „Zmiany w szyjce macicy” szpital zajął dziewiąte miejsce, a w kategorii „Zmiany w piersi” - piątą lokatę w kraju.

- Nasz szpital został doceniony za nowoczesne metody leczenia oraz wysoko wyspecjalizowaną kadrę - mówi Elżbieta Gryko. Tygodnik „Wprost” wysłał do szpitali ponad dwa tysiące ankiet. Wypełnione ankiety zostały opracowane przez zespół ekspertów w poszczególnych dziedzinach. Następnie nadsyłane przez oddziały odpowiedzi były weryfikowane przez ekspertów oraz porównywane z danymi z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Monika Zacharzewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.