Odśnieżą drogi, tylko trochę cierpliwości...

Czytaj dalej
Fot. Katarzyna Pomianowska
Katarzyna Pomianowska

Odśnieżą drogi, tylko trochę cierpliwości...

Katarzyna Pomianowska

- Do kogo się zwrócić, gdy drogi w powiecie brodnickim są zasypane i nie można przejechać? - pyta nasza Czytelniczka.

- Prognozy pogody na najbliższy weekend zapowiadają kolejne opady śniegu. Jestem ciekawa, kto odpowiada za to, by drogi były przejezdne.

Nasza Czytelniczka przyznała, choć wie o podziale dróg na: wojewódzkie, powiatowe i miejskie, nie ma pojęcia gdzie dzwonić, gdy nie są one odśnieżone. - Przez Brodnicę i powiat przebiegają praktycznie wszystkie rodzaje dróg. W mieście jest „15” i jej już pewnie miasto nie odśnieża, ul. 18 Stycznia - choć w mieście - jest powiatowa... - wskazuje.

Przypomnijmy, że za porządek na drogach w powiecie brodnickim dba Zarząd Dróg Powiatowych. W okresie od 1 listopada do końca marca prowadzone są całodobowe dyżury drogowców, którzy dysponują sprzęt i monitorują jego pracę. Pomocny jest tu GPS. System ten umożliwia określenie pozycji sprzętu z.u.d i wyświetlenie na mapie, a także rejestruje czas pracy, trasy przejazdu pojazdów. Opracowany jest też plan zimowego utrzymania dróg w powiecie brodnickim. Ustala on zasady reagowania na trudne sytuacje na drogach, związane z warunkami zimowymi.

Czas dyżurowania zależny jest od warunków na drogach. Od początku okresu zimowego w normalnych warunkach tj. gdy nie ma intensywnych opadów śniegu lub gołoledzi oraz śliskości śniegowej dyżur prowadzony jest między godz. 4 a 22. Z kolei... - Gdy zapowiadają się obfite, ciągłe i długotrwałe opady śniegu lub lodowica, pracownicy pełnią dyżury całodobowe - mówi Czesław Głowacki, dyrektor ZDP. Stanowisko dowodzenia i kierowania całością prac mieści się w Karbowie, ul. Wczasowa 46.

W trudnych sytuacjach na drogach powiatowych, gdy potrzebna jest natychmiastowa interwencja służb drogowych, można dzwonić do dyspozytora zimowego utrzymania dróg. Do dyspozycji mieszkańców są dwa numery tel. (56) 474 80 15 i kom. 882 649 026.

Katarzyna Pomianowska

Od 2004 roku pracuje w oddziele "Gazety Pomorskiej" w Brodnicy. Zajmuje się przygotowaniem stron poświęconych powiatowi brodnickiemu i nowomiejskiemu (zarówno w papierze jak i internecie). Redaguję również bezpłatne wydanie gazety Nasze Miasto Brodnica.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.