Oncoweek, czyli konferencja, gdzie lekarze radzą, jak nie dać się rakowi. W niedzielę spotkanie z mieszkańcami Białegostoku

Czytaj dalej
Agata Sawczenko

Oncoweek, czyli konferencja, gdzie lekarze radzą, jak nie dać się rakowi. W niedzielę spotkanie z mieszkańcami Białegostoku

Agata Sawczenko

Dbam o swoje zdrowie, staram się zdrowo odżywiać i regularnie ćwiczę - mówi Kacper Dubińsk, uczeń z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Białymstoku. W poniedziałek wziął udział w prozdrowotnym spotkaniu na UMB. Uczniowie dowiedzieli się m.in., dlaczego tak bardzo szkodliwe są e-papierosy. - Warto nas tym straszyć, warto wałkować wciąż te tematy związane z paleniem - uśmiecha się Kacper.

Poniedziałkowa konferencja uczniowska "Wybieram zdrowie" odbyła się w ramach konferencji naukowej Onkoweek, której celem jest zwrócenie uwagi na możliwości zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwory i umiejętność rozpoznawania wczesnych sygnałów tych chorób. Tegoroczna edycja jest poświęcona profilaktyce, diagnostyce i leczeniu raka płuc, nowotworów wieku dziecięcego oraz nowotworów piersi.

W poniedziałek naukowcy rozmawiali z najmłodszymi uczestnikami tego siedmiodniowego wydarzenia. Rozmawiali, uczyli, pokazywali, przestrzegali. Ale też oddali głos młodym. W auli Pałacu Branickich uczniowie zaprezentowali nakręcone przez siebie filmiki, przestrzegające przed paleniem tradycyjnych papierosów i e-papierosów. A potem odbyła się debata oksfordzka na ten temat.

- Ważne jest promowanie zdrowia wśród młodych ludzi. Tu chodzi przecież o ratowanie młodego pokolenia. E-papierosy to problem wielu szkół i wielu wychowawców. Dlatego promowanie właściwych zachowań prozdrowotnych jest takie ważne - mówi Bogumiła Czarnowska, opiekunka samorządu Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Białymstoku, która na spotkanie przyszła ze swoimi uczniami.

- Nasz sposób życia, styl życia ma bardzo duży wpływ na zachorowanie - bądź nie - na raka - mówi dr hab. Ewa Sierko z Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, organizatorka konferencji. - Dlatego tak ważne jest, by zaszczepić młodym ten zdrowy styl życia, w tym modę na niepalenie.

Ale spotkania z uczniami to dopiero początek działań w ramach Oncoweek.

Na sobotę bowiem szykowane są dwa spotkania. Pierwsze to konferencja naukowa dla lekarzy POZ, lekarzy specjalistów m.in. onkologów klinicznych, radioterapeutów, chirurgów, pulmonologów, pediatrów, specjalistów medycyny paliatywnej, pielęgniarek i farmaceutów. Temat? Współpraca zespołowa w leczeniu onkologicznym. Odbędą się wykłady naukowe, przygotowane i prowadzone przez lekarzy specjalistów onkologii klinicznej i hematologii, pulmonologii, radioterapii, medycyny rodzinnej i paliatywnej, anestezjologii, torakochirurgii i pediatrii.

- Chcemy przedstawić lekarzom zarówno elementy profilaktyki, jak i model wielodyscyplinarnego leczenia chorych na nowotwory. Bo we współczesnym świecie nie wystarczy jeden doktor konkretnej specjalizacji, żeby wyleczyć pacjenta. Medycyna tak bardzo się rozwija, wiedza o nowotworach i o różnicach pomiędzy nowotworami u różnych ludzi jest tak bogata, że potrzebujemy wielu detali, żeby zaprojektować leczenie szyte na miarę dla każdego pojedynczego pacjenta - dodaje dr Ewa Sierko.

Pozostało jeszcze 32% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Sawczenko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.