Opracowali biblię szpitalnych zmian

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Piotrkowski
Monika Zacharzewska

Opracowali biblię szpitalnych zmian

Monika Zacharzewska

Zmianę lokalizacji niektórych oddziałów, optymalizację zatrudnienia i kosztów zakłada plan naprawczy dla szpitala.

Słupski szpital zlecił zakładowi usług konsultingowych Know How ze Szczecina opracowanie audytu i programu naprawczego dla placówki. Wczoraj prezes firmy Adam Roślewski przedstawił założenia, które po wprowadzeniu w życie mają poprawić finanse i funkcjonowanie słupskiego szpitala.

- Pokazujemy jakie słupski szpital ma szanse na poprawę funkcjonowania - mówił Adam Roślewski. - Z przeprowadzonego przez nas audytu jasno wynika, że szpital może w najbliższym czasie znaleźć się w trudnej sytuacji finansowej. Teraz generuje straty nawet 30 milionowe. To jest najlepszy moment, by zrobić ruchy korygujące.

Audyt bierze pod uwagę m.in. przerost zatrudnienia pracowników i zbyt małą zajętość łóżek na niektórych oddziałach. Zaleca m.in. przeniesienie administracji, informatyzację, ale i zmianę lokalizacji oddziałów położniczo-ginekologicznego i neoantologicznego na Słupsk i tym samym wzrost liczby porodów w szpitalu, zwiększenie liczby łóżek na oddziale rehabilitacji neurologicznej i intensywnej terapii, rozwój oferty komercyjnej, oraz oferty medycznej na oddziałach pediatrycznym, otolaryngologicznym, chirurgii naczyniowej, utworzenie centrum onkologicznego.

Sugeruje też zmiany w polityce kadrowej m.in. zmiany formy zatrudnienia z umów o pracę na kontrakty i zmianę w strukturach zatrudnienia.

- W maju przerost zatrudnienia w szpitalu wynosił 200 etatów, głównie z powodu absencji chorobowych. Zakładano obniżenie go do 120-130 - mówił Adam Roślewski.

I on i prezes szpitala dodali, że to się już w jakimś stopniu udało poprzez zrezygnowanie przez szpital z usług prowadzenia kuchni i pralni, które zostały przekazane zewnętrznym firnom, a te przejęły pracowników ze szpitala.

Usługa firmy Know How zawiera wytyczne dla szpitala, zaakceptowane już przez marszałka. Kosztuje placówkę ok. 11 tys. zł miesięcznie, a umowa zawarta jest na okres do trzech lat.

Monika Zacharzewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gp24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.