Bogumiła Rzeczkowska

Oskarżony o fikcyjne paliwowe zakupy

Oskarżony o fikcyjne paliwowe zakupy
Bogumiła Rzeczkowska

Prokuratura Okręgowa w Słupsku zakończyła śledztwo w sprawie przestępstw skarbowych, które naraziły skarb państwa na straty.

– Skierowaliśmy do Sądu Rejonowego w Słupsku akt oskarżenia przeciwko Krzysztofowi M., któremu zarzucamy popełnienie przestępstw karnych skarbowych – informuje prokurator Jacek Korycki, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Słupsku.

– Krzysztof M. został oskarżony o to, że od lutego 2011 roku do grudnia 2012 roku w Słupsku, prowadząc działalność w zakresie obrotu paliwami, jako pełnomocnik jednej ze słupskich firm, wprowadził do ksiąg podatkowych faktury VAT, dotyczące zakupu paliwa od fikcyjnych firm z Warszawy i Poznania, co faktycznie nie miało miejsca. Nierzetelnie prowadził księgi rachunkowe i uchylał się od opodatkowania akcyzą, czym naraził skarb państwa na uszczuplenie podatku w kwocie sięgającej prawie 1, 7 miliona złotych. W ten sposób naruszył przepisy kodeksu karnego skarbowego.

Lista zarzutów przedstawionych Krzysztofowi M. jest dłuższa. – Oskarżono go o to, że w od 25 lutego 2011 roku do 22 stycznia 2013 roku w złożonych do Urzędu Skarbowego w Słupsku deklaracjach VAT zawyżył naliczony podatek oraz przedłożył inne nierzetelne dokumenty, w tym dotyczące zakupu paliwa od fikcyjnych firm. To zmierzało do wyłudzenia zwrotu podatku w kwocie prawie 1,9 miliona złotych, czym również dopuścił się do naruszenia przepisów kodeksu karnego skarbowego – dodaje prok. Korycki.
Przesłuchany w charakterze podejrzanego Krzysztof M. nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu czynów i złożył wyjaśnienia, że jako pełnomocnik zajmował się w firmie tylko przyjmowaniem i sprzedażą paliw. Przyznał jednak, że podpisy na deklaracjach VAT i wyjaśnieniach do tych deklaracji złożył osobiście.

Oskarżonemu grozi kara do pięciu lat więzienia oraz wysoka grzywna.

Bogumiła Rzeczkowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gp24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.