Monika Zacharzewska

Pałac w Lubuczewie znów do sprzedania

Pałac w Lubuczewie znów do sprzedania Fot. Archiwum
Monika Zacharzewska

Zabytkowy pałac i park w Lubuczewie lata świetności mają już dawno za sobą. Urząd Marszałkowski szuka chętnego do jego kupna, który będzie miał pomysł na zagospodarowanie nieruchomości.

Do marca 2014 roku w zabytkowym pałacyku w stylu francuskiego renesansu z połowy XIX wieku w Lubuczewie, na terenie gminy Słupsk, działał oddział terapii uzależnień od alkoholu słupskiego szpitala psychiatrycznego. Przez 36 lat setki pacjentów leczyły się tam z nałogu alkoholowego. Jak wspominali pracownicy, terapię przechodzili tam ministrowie, aktorzy, sędziowie i rzesza mniej znanych ludzi.

Jednak trzy lata temu pobyt w pałacu w Lubuczewie okazał się zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Od dawna nieremontowany obiekt został przez odpowiednie służby tylko warunkowo dopuszczony do użytkowania - ze względu na fatalny stan techniczny. Jego kondycję miał też pogorszyć huragan Ksawery w grudniu 2013 roku.

Dlatego wówczas Pomorski Urząd Marszałkowski, właściciel szpitala, podjął decyzję o przeprowadzce z Lubuczewa ponad 40-łóżkowego oddziału do szpitala w Ustce. Teraz działa on już w Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku. Sam pałacyk natomiast marszałek wystawił na sprzedaż.

Po wyprowadzce oddziału odwykowego z Lubuczewa, a więc prawie dwa lata temu, Urząd Marszałkowski oszacował wartość nieruchomości na ponad 1,3 mln zł i za tyle wystawił ją w przetargu.

Nieruchomość obejmuje nie tylko pałacyk będący pod pieczą konserwatora zabytków, ale też budynki gospodarcze, portiernię i działkę, na której rośnie m.in. kilka starych drzew będących pomnikami przyrody.

Pierwszy i kolejne sześć przetargów nie wyłoniły jednak nowego właściciela. Teraz przetarg na nieruchomość ogłaszany jest po raz ósmy. W trakcie ogłaszania kolejnych przetargów Zarząd Województwa Pomorskiego systematycznie obniżał cenę wywoławczą na sprzedaż nieruchomości. Teraz przy ogłoszeniu przetargu po raz ósmy i ponownej wycenie nieruchomości wynosi ona 1 mln 49 tys. zł.

Monika Zacharzewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.