Pamiętaj, że alimenty to nie są prezenty

Czytaj dalej
Monika Zacharzewska

Pamiętaj, że alimenty to nie są prezenty

Monika Zacharzewska

80 procent rodziców unika płacenia zasądzonych alimentów. Jutro dowiecie się, jak je egzekwować. Porady są darmowe.

- W Polsce tylko 20 procent osób płaci alimenty, około ćwierć miliona Polaków uchyla się od alimentacji. Jesteśmy tu liderem w Europie. Wiele osób ukrywa swoje dochody, pozbywa się majątku bądź przy wsparciu całej „sieci pomocników” - pracodawców, kolegów, rodziny, a także … prawników - zaniża lub ukrywa dochody - informują organizatorzy akcji „Alimenty to nie prezenty“, która jest realizowana w Słupsku.

Właśnie pod takim hasłem stowarzyszenie Kobiecy Słupsk organizuje dyżury prawnika - mecenas Danuty Wawrowskiej, która walczy o zmianę prawa alimentacyjnego. W ramach tego projektu osoby zainteresowane tematem alimentów, podstaw prawnych oraz problemów z ich uzyskaniem od byłych małżonków czy partnerów mogą skorzystać z porad prawnych.

- Już jutro, czyli w czwartek, organizujemy drugi taki dyżur w Słupsku. Podczas pierwszego osoby, które przyszły, pytały o zasady uzyskania alimentów przy rozwodzie, o to, jak starać się o podwyższenie alimentów oraz jak uzyskać alimenty zagraniczne - mówi mecenas Wawrowska.

Jestem też gotowa zainteresowanym osobom naszkicować pozew o alimenty, opowiem, jakie dokumenty są potrzebne do jego zło- żenia. Z pracy słupskich prawników, a także z informacji, jakie posiedli oni, świadcząc od początku 2016 r. bezpłatne porady prawne w Słupsku i trzech gminach powiatu słupskiego, wynika, że problem ten jest bardzo duży i narasta. Około 1/3 spraw zgłaszanych prawnikom to uporczywa niealimentacja, wiążąca się ze świadomym uchylaniem się od płacenia alimentów, niemożność ich wyegzekwowania, brak możliwości skorzystania ze wsparcia z Funduszu Alimentacyjnego.

Bardzo wiele osób, zwłaszcza kobiet, przekracza próg 725 zł na osobę, który uprawnia do pobierania tego świadczenia z pieniędzy państwowych. - Tak jest np. w przypadku kobiet mających jedno dziecko, zarabiających np. 1600 złotych - wyjaśnia mecenas Danuta Wawrowska.

- Osoby te często nie wiedzą, gdzie mogą szukać pomocy przy egzekwowaniu alimentów, nie znają swoich praw, nie mają pieniędzy na porady prawne, często nie przysługuje im pomoc w ramach bezpłatnych porad prawnych albo po prostu wstydzą się lub boją poprosić o pomoc. Do takich osób, ale także szerzej - do mieszkańców Słupska - adresowany jest projekt. Bezpłatny dyżur alimentacyjny odbędzie się jutro w godzinach 16-19 w Słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej przy ul. Niedziałkowskiego. Kolejny odbędzie się tydzień póź- niej o tej samej porze.

Monika Zacharzewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.