Parkometry: warszawski precedens działa u nas

Czytaj dalej
Aleksander Radomski

Parkometry: warszawski precedens działa u nas

Aleksander Radomski

Wprowadzanie numerów 
rejestracyjnych aut w parkometrze nie jest obowiązkowe, uznał Sąd Administracyjny w Warszawie.

Warszawski Sąd Administracyjny uznał, że parkometry zainstalowane w stolicy działają niezgodnie z przepisami. Powód to konieczność wpisywania numerów rejestracyjnych pojazdów, do czego obliguje ich uchwała tamtejszej rady miasta. Kłopot w tym, że jej autorzy nie wskazali podstawy prawnej do przetwarzania takich danych, które sąd uznał za osobowe.

Niedawne orzeczenie sądu może odbić się czkawką, bowiem analogiczne urządzenia wprowadziło kilka miast w kraju, w tym Słupsk. Takie parkometry ustawiono też między innymi w Gdańsku. Od dwóch tygodni obsługują również rozszerzoną strefę płatnego parkowania w Słupsku. - Wyrok się jeszcze nie uprawomocnił -podkreśla Marek Biernacki, wiceprezydent Słupska. - Zapewne wywoła falę dyskusji. W moim odczuciu interpretacja przepisów, a może i same przepisy idą niestety w patologicznym kierunku. Numery rejestracyjne są przecież i tak widoczne. W przypadku słupskiej strefy, wprowadzając ten system, chodziło nam o to, aby ukrócić zjawisko przekazywania sobie biletów z parkometru. System miał też przysłużyć się celom statystycznym. Na przykład badaniu kierunków, z których napływają do strefy potoki samochodów.

Wiceprezydent Biernacki zauważa, że słupską strefę od tej warszawskiej różni brak obowiązku wpisywania numeru rejestracyjnego. O ile w stolicy trzeba go wpisać, to w Słupsku tylko można. Urzędnicy i pracownicy obsługi strefy zachęcają jednak, aby to robić. Podkreślają też, że samego biletu parkingowego po wydrukowaniu nie trzeba kłaść za szybą, o ile wpisaliśmy na klawiaturze parkometru numer rejestracyjny auta.

Ale bez wpisania numeru rejestracyjnego urządzenie nie wydrukuje nam biletu. Co wówczas zrobić? Jak praktycznie podpowiedziano nam w biurze obsługi strefy, można podać numer zmyślony. Dodajmy, że w przypadku mieszkańca Warszawy były to same litery X i cyfry 1. Jest też inna opcja, którą my podpowiadamy. Zawsze można wstukać numer ratuszowej limuzyny - GS 55555.

Przypomnijmy. To władze miasta chciały rozszerzenia strefy płatnego parkowania i podniesienia opłaty za pierwsze pół godziny oraz wydłużenia czasu obowiązywania opłaty w ciągu dnia. Radni zgodzili się tylko na rozszerzenie. Strefa została powiększona o dziesięć całych ulic oraz pięć fragmentów innych.

Aleksander Radomski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.