Parkometry: warszawski precedens działa u nas

Czytaj dalej
Aleksander Radomski

Parkometry: warszawski precedens działa u nas

Aleksander Radomski

Wprowadzanie numerów 
rejestracyjnych aut w parkometrze nie jest obowiązkowe, uznał Sąd Administracyjny w Warszawie.

Warszawski Sąd Administracyjny uznał, że parkometry zainstalowane w stolicy działają niezgodnie z przepisami. Powód to konieczność wpisywania numerów rejestracyjnych pojazdów, do czego obliguje ich uchwała tamtejszej rady miasta. Kłopot w tym, że jej autorzy nie wskazali podstawy prawnej do przetwarzania takich danych, które sąd uznał za osobowe.

Niedawne orzeczenie sądu może odbić się czkawką, bowiem analogiczne urządzenia wprowadziło kilka miast w kraju, w tym Słupsk. Takie parkometry ustawiono też między innymi w Gdańsku. Od dwóch tygodni obsługują również rozszerzoną strefę płatnego parkowania w Słupsku. - Wyrok się jeszcze nie uprawomocnił -podkreśla Marek Biernacki, wiceprezydent Słupska. - Zapewne wywoła falę dyskusji. W moim odczuciu interpretacja przepisów, a może i same przepisy idą niestety w patologicznym kierunku. Numery rejestracyjne są przecież i tak widoczne. W przypadku słupskiej strefy, wprowadzając ten system, chodziło nam o to, aby ukrócić zjawisko przekazywania sobie biletów z parkometru. System miał też przysłużyć się celom statystycznym. Na przykład badaniu kierunków, z których napływają do strefy potoki samochodów.

Wiceprezydent Biernacki zauważa, że słupską strefę od tej warszawskiej różni brak obowiązku wpisywania numeru rejestracyjnego. O ile w stolicy trzeba go wpisać, to w Słupsku tylko można. Urzędnicy i pracownicy obsługi strefy zachęcają jednak, aby to robić. Podkreślają też, że samego biletu parkingowego po wydrukowaniu nie trzeba kłaść za szybą, o ile wpisaliśmy na klawiaturze parkometru numer rejestracyjny auta.

Ale bez wpisania numeru rejestracyjnego urządzenie nie wydrukuje nam biletu. Co wówczas zrobić? Jak praktycznie podpowiedziano nam w biurze obsługi strefy, można podać numer zmyślony. Dodajmy, że w przypadku mieszkańca Warszawy były to same litery X i cyfry 1. Jest też inna opcja, którą my podpowiadamy. Zawsze można wstukać numer ratuszowej limuzyny - GS 55555.

Przypomnijmy. To władze miasta chciały rozszerzenia strefy płatnego parkowania i podniesienia opłaty za pierwsze pół godziny oraz wydłużenia czasu obowiązywania opłaty w ciągu dnia. Radni zgodzili się tylko na rozszerzenie. Strefa została powiększona o dziesięć całych ulic oraz pięć fragmentów innych.

Aleksander Radomski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gp24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.