Grzegorz Hilarecki

Piękna wizja Słupska po rewitalizacji

Piękna wizja Słupska po rewitalizacji
Grzegorz Hilarecki

W sobotę o godz. 10 pod Miejską Biblioteką Publiczną zacznie się spacer planem rewitalizacji. W trakcie urzędnicy omówią konkretne miejsca wymagające ich zdaniem interwencji w centrum.

Druga odsłona rewitalizacji w Słupsku ma kosztować ponad 50 milionów złotych ze środków unijnych i spowodować powrót ludzi do centrum miasta. Trwają konsultacje Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta na lata 2017 - 2025 plus, które zakończą się 3 kwietnia. Konsultowany dokument jest na lata ponad 2025, choć sama rewitalizacja ze środków unijnych musi zakończyć się do 2023 roku, ale urzędnicy planują dalsze ingerencje w centrum.

- Na mapie miasta widać, że niemal na każdej ulicy coś planujemy - mówił Paweł Krzemień z UM. - Podchodziliśmy do zagadnienia kompleksowo, bo jeśli wymieniamy oświetlenie, to i kable, i chodniki. A wiemy, w jakim są stanie. Tym razem głównym założeniem jest ożywienie społeczne. Wspólnoty mieszkaniowe (już są wytypowane) i instytucje będą tu partnerami.

Sztandarowe bulwary

Nowym pomysłem na centrum mają być Bulwary Rzeki Słupi. W ich ramach powstaną: dwie kładki dla pieszych; przebudowane będą ciągi pieszych pomiędzy mostami Zamkowym i Kaszubskim, wraz z elementami infrastruktury technicznej i małej architektury; będzie ścieżka rowerowa na odcinku ulicy Zamkowej (do ulicy Szarych Szeregów) wraz nową kładką pieszą przy Moście Zamkowym; rewaloryzowane będą tereny zielone i wykreowanie nowe place, skwery; odtworzona „ulica Kręta” - jako miejsce animacji; będzie adaptacja na potrzeby ogrodu literackiego parku przed biblioteką w celu wykreowania Miejsca Animacji Kultury (MAK) oraz Centrum Debaty Publicznej; będzie przebudowa i modernizacja infrastruktury następujących ulic: Mostnika, Dominikańska, Kowalska, Szarych Szeregów, Armii Krajowej; odbudowana będzie Baszta Obronna wraz z budynkiem przymurnym; remontowane podwórka na terenach nadrzecznych ograniczonego ulicami: Partyzantów, Armii Krajowej, Szkolnej oraz zabudowaniami klasztornymi.

Pomysł na teatr Adaptacja i rozbudowa budynku tzw. wozowni na potrzeby Centrum Inicjatyw Społecznych i Artystycznych wraz z zagospodarowaniem dziedzińca filharmonii - to nowy pomysł na funkcjonowanie Teatru Nowego, który ma zyskać własną scenę.

Nowe życie Długiej Planowana jest przebudowa infrastruktury w pasach drogowych ulic w rejonie ulicy Długiej (ul. Długa, Ogrodowa, Polna, Płowiecka, Sygietyńskiego, Świętopełka); będą zagospodarowane podwórka w tym rejonie. Powstanie park kieszonkowy na zapleczu DDPS przy ul. Jaracza i adaptacja obiektu na potrzeby utworzenia Placówki Wsparcia Dziennego Dom Sąsiedzki.

Od parków po wspólnoty Odnowione zostaną skwery na obszarze rewitalizacji: plac Powstańców Warszawskich, aleja Sienkiewicza, park Waldorffa. Przebudowane wnętrze kamienicy Otto Freundlicha na potrzeby utworzenia Centrum Wsparcia oraz utworzenie centrum start-upów. Planowana jest renowacja, rewaloryzacja i remont wybranych elementów wspólnych w budynkach mieszkalnych wraz z zagospodarowaniem bezpośredniego otoczenia budynków - 16 budynków komunalnych i 46 budynków wspólnot mieszkaniowych.

Nowe centrum To wszystko ma się przełożyć na ożywienie życia w centrum miasta. Dlaczego wybranych ulic? Bo one spełniały ministerialne kryteria. Tym razem ingerencja w życie mieszkańców będzie duża. Na spotkaniu Paweł Krzemień z UM nie ukrywał, że część budynków na Długiej musi być wyburzona. Ale każdy z mieszkańców dostanie od miasta odpowiednie mieszkanie. Na wolnych miejscach mają inwestować deweloperzy.

- Chodzi nie tylko o poprawę komfortu życia , ale też zmiany nawyków słupszczan - przyznaje wiceprezydent Marek Biernacki.

Grzegorz Hilarecki

Mieszkam w Słupsku i o nim piszę. Samorząd, inwestycje nie mają dla mnie tajemnic. Pasje mam trzy: rodzina, sport i historia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.