Rafał Szymański

Pierwsze derby w Słupsku. 1946 rok: Ognisko pokonało Gwardię na Stadionie Miejskim

Gracze ZZK Ogniska przed pierwszym meczem z Klubem Sportowym CWMO. 1946 rok! Wokół nich kibice, pracownicy kolei, znajomi. Fot. Archiwum Gracze ZZK Ogniska przed pierwszym meczem z Klubem Sportowym CWMO. 1946 rok! Wokół nich kibice, pracownicy kolei, znajomi.
Rafał Szymański

Wersja z 1946 roku: Ognisko wygrało z Gwardią 6:1. Wersja dla współczesnych Czarni wygrali z Gryfem 6:1. Na stadionie 650-lecia. Właśnie tak się zmienia historia.

Dzięki pasjonatom z Izby Historii Kolei na Pomorzu Środkowym mieszczącej się przy ul. Wojska Polskiego 28 możemy dzisiaj państwu pokazać fotę prezentującą piłkarzy ZZK (Związek Zawodowy Kolejarzy) Ogniska Słupsk przed pierwszym meczem derbowym w mieście na Stadionie Miejskim!

Dzisiaj ten czas został już zaklęty w historię na starych fotografiach. Wtedy... wtedy w Słupsku w 1945 roku był tylko jeden klub - ZZK Ognisko. Dopiero w 1946 roku w szkole milicji powstała Gwardia. Wtedy nawet jeszcze nie Gwardia, taką nazwę przyjęto dopiero w 1947 roku. W dniu meczu z Ogniskiem nazywała się Klub Sportowy CWMO. Piłkarze obu zespołów umówili się na spotkanie na Stadionie Miejskim. Który to był miesiąc? Raczej druga połowa 1946 roku - tyle możemy się domyślać. Gwardia przecież powstała w kwietniu. Miasto grało już wtedy swoje mecze z zawodnikami Armii Czerwonej stacjonującymi w Słupsku. Trudno to jednak nazwać derbami. Te, takie pierwsze, między polskimi klubami odbyły się właśnie wtedy, w 1946 roku. Z opisu zdjęcia wiemy, że Ognisko wygrało 6:1. I tylko, niestety, tyle. Może ktoś z państwa rozpoznaje na fotografii członków rodziny, znajomych, bliskich? Może wspólnie dopiszemy dalszy ciąg tej historii?

Przeczytaj także:Rafał Szymański

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.