PiS wygrywa w regionie [sondaż Polska Press Grupy]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński
Jolanta Zielazna

PiS wygrywa w regionie [sondaż Polska Press Grupy]

Jolanta Zielazna

W regionie PiS na czele, z poparciem niższym, niż w kraju. Rywalizują ze sobą PO i .Nowoczesna.

Na Prawo i Sprawiedliwość dziś głosowałoby 32 procent wyborców w województwie kujawsko-pomorskim. Czyli trochę mniej niż w kraju.

Poparcie dla poszczególnych partii w Polsce pokazujemy na infografice poniżej.

Niemal tak samo jak w kraju ma się u nas PO (20,3 proc.), a lepiej - .Nowoczesna (19,6 proc.). Różnica między nimi w regionie jest więc minimalna.

Obie są też partiami chętnie wskazywanymi przez kobiety - ok. 57 proc. Wyborcy .Nowoczesnej to ludzie młodzi - od 18 do 44 lat (ponad 63 proc.). PO ma elektorat bardziej zróżnicowany, a najmniej nią zainteresowanych jest osób mających 45-59 lat - tylko 19 proc.

Większym poparciem cieszy się też ruch Kukiz’15 (10,3 proc.) - dziś może liczyć na głosy 61 proc. męskiej części wyborców.

Zdecydowanych wyborców na wsi ma tylko PSL - 80 proc. Natomiast na PiS głosowałoby tylko 41 proc. mieszkańców wsi - wynika z naszego sondażu.

Dla pozostałych partii przewaga wyborców miejskich jest jeszcze większa - ponad 70 proc.

Ciekawą jednak rzecz obserwujemy na Pomorzu. PO odbiła swój „matecznik”. To jedyne województwo, gdzie PiS nie jest na pierwszym miejscu.

PiS wygrywa w regionie [sondaż Polska Press Grupy]

- To na pewno jeszcze nic nie znaczy - tak profesor Janusz Golinowski, politolog z UKW w Bydgoszczy, komentuje fakt przewagi PO nad PiS w Pomorskiem. - Do wyborów zostało jeszcze dużo czasu. Rywalizacja będzie nie między PiS a PO, ale między PO a .Nowoczesną. Spośród tych dwóch partii wyłoni się lider.

Teraźniejsze sondaże to, zdaniem profesora, tylko „przymiarki do notowań” i specjalnie nie należy się do nich przywiązywać.

Obecna scena polityczna (a dokładniej Sejm) funkcjonuje przecież bez lewicy. Nie bierze ona udziału w sprawowaniu władzy. - Na razie obraz sceny politycznej jest mocno zniekształcony i za wcześnie, by się nim przejmować - sądzi politolog. Wylicza: - Po pierwsze, PiS się jeszcze nie zużył, po drugie, jest rywalizacja między PO a .Nowoczesną i po trzecie - do gry wejdą inni.

Ci „inni” to lewica. Nie tylko Partia Razem, która musi rozbudować struktury, jeśli chce działać. - Brakuje tej lewicowości i może partie lewicowe przekonają się, że powinny iść pod wspólnym sztandarem. Bo mamy wyraźnie prawicową i lewicową część, ale ci, którzy nazywają się prawicą wcale nią nie są.


Poparcie dla partii politycznych w PolsceCreate column charts

Sondaż został przeprowadzony 12-16 października metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego, w 16 województwach na reprezentatywnej próbie obejmującej w każdym regionie 500 dorosłych osób. Przeprowadził go Regionalny Ośrodek Badania Opinii Publicznej Dobra Opinia. Wyniki dla kraju reprezentują strukturę społeczną Polski po względem miejsca zamieszkania, płci oraz wieku.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.