Zbigniew Marecki

Plebania z nową funkcją

Władze powiatu słupskiego, gminy Kobylnica oraz ks. Roda na placu budowy w Sycewicach. Do końca grudnia wszystkie prace mają być zakończone. Fot. Gmina Kobylnica Władze powiatu słupskiego, gminy Kobylnica oraz ks. Roda na placu budowy w Sycewicach. Do końca grudnia wszystkie prace mają być zakończone.
Zbigniew Marecki

Na grudzień zaplanowano zakończenie prac związanych z modernizacją plebanii w Sycewicach. W odnowionym obiekcie mieścić się będą warsztaty terapii zajęciowej.

Przebudowa plebanii przy kościele pw. św. Jana Bosko w Sycewicach to efekt współpracy gminy Kobylnica, powiatu słupskiego, Caritasu i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W istniejącej w Sycewicach plebanii prace rozpoczęły się w październiku 2014 roku. Pierwsze miesiące poświęcono na przygotowanie niezbędnych dokumentów projektowych, które później - w formie wniosku - zostały złożone do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Decyzja o przyznaniu przez PFRON dofinansowania na realizację całego przedsięwzięcia została wydana w sierpniu tego roku.

- To oznaczało, że w 70 procentach inwestycje sfinansuje Fundusz, a 30 procent to wkład trójstronny, czyli powiatu słupskiego, gminy Kobylnica i Caritasu - wyjaśnia ks. Tomasz Roda, obecny dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Modernizacja plebanii rozpoczęła się we wrześniu i potrwa do grudnia tego roku. W tym czasie dojdzie do przystosowania obiektu do potrzeb funkcjonowania warsztatów terapii zajęciowej. Oznacza to, że pomoc uzyskają przede wszystkim osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o niepełnosprawności ze skierowaniem na aktywizację społeczno-zawodową.

- Mówiąc tak zwyczajnie, osoby niepełnosprawne w koń- cu mają okazję i szansę do skorzystania z zajęć i aktywnego spędzenia czasu tak jak pozostali ludzie, którzy są w szkole bądź w pracy - podkreśla ks. Roda.

W zajęciach będzie uczestniczyć 25 osób z terenu całego powiatu słupskiego, przy czym w pierwszej kolejności będą to mieszkańcy gminy Kobylnica. Wstępna lista osób, które kwalifikują się do uczestnictwa w warsztatach, już istnieje, ale jeszcze może być modyfikowana. Zgłoszenia nadal są przyjmowane, przede wszystkim w GOPS w Kobylnicy, ale także w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Sienkiewicza w Słupsku (tel. 59 841 43 11). Jak się dowiedzieliśmy, dowóz na warsztaty ma zapewnić Caritas. Oficjalne otwarcie placówki zaplanowano na 28 grudnia 2016 r. Część osób, które chcą skorzystać z warsztatów socjoterapii, czeka na tę chwilę z niecierpliwością

Zbigniew Marecki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gp24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.