PO goni PiS. W Małopolsce powoli

Czytaj dalej
Fot. Adam Guz
Piotr Ogórek

PO goni PiS. W Małopolsce powoli

Piotr Ogórek

Platforma Obywatelska zbliża się w naszym sondażu do Prawa i Sprawiedliwości. W Małopolsce zdecydowanym liderem jest PiS.

34,3 procent Polaków zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość, gdyby wybory odbyły się dziś. Platforma Obywatelska może liczyć na 26,2 proc. poparcia, Nowoczesna na 10,8, a Kukiz’15 na 9,8. To wyniki ogólnopolskiego sondażu Polska Press Grupy oraz Ośrodka Badawczego Dobra Opinia. Badanie przeprowadzono od 30 marca do 3 kwietnia metodą bezpośredniego wywiadu. Pomiar wykonano we wszystkich województwach na reprezentatywnej próbie 500 dorosłych osób w każdym regionie. Próba dla Polski wyniosła więc osiem tysięcy respondentów.

Nasz sondaż potwierdza ostatnie trendy, w których PO zbliża się do PiS. To między innymi efekt wyboru Donalda Tuska na kolejną kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej. Polska, jako jedyny kraj UE, nie poparła jego kandydatury, co zostało powszechnie uznane jako porażka PiS.

14.12.2016 warszawa sejm posiedzenie sejmu glosowanie nad ustawa o prawie oswiatowym nz sala plenarna adam guz/polska press
Poparcie dla partii politycznych w okresie 30 marca - 2 kwietnia. Po lewej wyniki sondażu ogólnopolskiego, po prawej małopolskiego

W porównaniu do naszego sondażu z października zeszłego roku Platforma poprawiła swój wynik o 5,5 punktu procentowego. Także PiS zanotował wzrost, ale niewielki - o 0,4 punktu procentowego. Spory spadek zaliczyła natomiast Nowoczesna, bo aż o 6,7 punktu. Czwartą lokatę utrzymało ugrupowanie Pawła Kukiza - wzrost o 1,2 punktu procentowego.

Na pozostałych miejscach naszego sondażu znajdują się Sojusz Lewicy Demokratycznej (5,5 proc.) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe (5,2 proc.). Pod progiem wyborczym są Partia Razem (3,7 proc.), Partia Wolność (2,2 proc.) i Ruch Narodowy (1,6 proc.).

Podobnie jak w zeszłym roku, tak i teraz wyniki dla Małopolski znacząco różnią się od ogólnopolskich. W naszym regionie zdecydowanie prowadzi PiS z wynikiem 48,8 proc. Spadek notowań rządzącej partii występuje i w naszym regionie, ale jest niewielki. Według jesiennego sondażu PiS miał ponad 52 proc. poparcia. Zyskała natomiast PO - z 19,4 do 23,9 proc.

14.12.2016 warszawa sejm posiedzenie sejmu glosowanie nad ustawa o prawie oswiatowym nz sala plenarna adam guz/polska press
Procentowe poparcie dla kandydatów na urząd prezydenta Polski w skali całego kraju

Różnica między ugrupowaniami jest jednak spora, co może oznaczać porażkę Platformy w wyborach samorządowych, zwłaszcza do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Tym bardziej, że PSL, czyli koalicjant PO w samorządzie wojewódzkim, w Małopolsce jest pod progiem wyborczym - 2,8 proc.

W naszym sondażu spytaliśmy także Polaków o preferencje prezydenckie. W skali kraju największym poparciem cieszy się urzędujący prezydent Andrzej Duda - 37,4 proc. Drugie miejsce zajmuje Donald Tusk. Szef Rady Europejskiej może liczyć na 25,8 proc. Na podium znalazł się jeszcze prezydent Słupska Robert Biedroń - 11,1 proc. Na dalszych miejscach są Paweł Kukiz (9,5 proc.), Ryszard Petru (7,9 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (4,8 proc.) oraz Janusz Korwin-Mikke (3,5 proc.).

W Małopolsce kolejność jest dokładnie taka sama. Większość kandydatów ma jednak słabsze poparcie, bo ich głosy zgarnia na swe konto Andrzej Duda. Może liczyć na aż 50,9 proc. głosów Małopolan. Drugi Donald Tusk ma 22,8 proc.

Zdaniem politologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Marka Bankowicza, nasz sondaż pokazuje, że PiS musi mieć się na baczności. Zwłaszcza że rządzący mają gorszy wynik niż w zwycięskich wyborach (37,5 proc. - przypomina red.).

- PiS utrzymuje stałą przewagę nad PO, ale nie jest ona już tak komfortowa, jak w pierwszym roku rządów. PO goni, ale nie w sposób regularny - mówi prof. Bankowicz. Jak dodaje, PiS nie może spać spokojnie, bo osiem punktów przewagi to nie tak dużo.

14.12.2016 warszawa sejm posiedzenie sejmu glosowanie nad ustawa o prawie oswiatowym nz sala plenarna adam guz/polska press
Procentowe poparcie dla kandydatów na urząd prezydenta Polski w Małopolsce

- Widać też, że rywalizację o palmę pierwszeństwa w opozycji wygrała PO, chyba już na dobre. Partia Ryszarda Petru może mieć problem, żeby na stałe utrzymać się na scenie politycznej - przekonuje politolog.

Grzegorz Lipiec, szef małopolskiej Platformy i członek zarządu województwa uważa, że prześcignięcie PiS przez PO jest kwestią czasu. - Jesteśmy jedyną realną siłą opozycyjną, która może się przeciwstawić PiS. Wzrost poparcia dla nas to efekt ciężkiej pracy. Widać też, że PiS zużywa się i traci zaufania społeczne - mówi Lipiec.

Zupełnie innego zdania jest sądecki poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. - Sondaż pokazuje stabilną przewagę PiS. Nie licząc PO, reszta balansuje nad progiem wyborczym - mówi Mularczyk. Zdaniem posła, „kryzys brukselski” związany z wyborem Donalda Tuska, został zażegnany.

Najnowszy sondaż poparcia dla partii. Platforma dogania PiS

Źródło:Agencja Informacyjna Polska Press

Piotr Ogórek

Redaktor i dziennikarz od blisko 12 lat. Od 2013 roku piszę przede wszystkim o Krakowie. Najczęściej zajmuję się kwestiami związanymi z planowaniem przestrzennym, urbanistyką, zabudową Krakowa i wielu aspektach powiązanych z tymi zagadnieniami. Piszę także o lokalnej polityce i sprawach związanych z ochroną środowiska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.