Wojciech Frelichowski

Po nawałnicach Inspekcja Handlowa kontroluje ceny

Nawałnica, która przeszła nad Pomorzem w nocy z 11 na 12 sierpnia, zniszczyła tysiące domów i budynków gospodarczych. Fot. Sylwia Lis Nawałnica, która przeszła nad Pomorzem w nocy z 11 na 12 sierpnia, zniszczyła tysiące domów i budynków gospodarczych.
Wojciech Frelichowski

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Gdańsku sprawdza, czy na terenach, przez które przeszła nawałnica, nie ma wrostu cen.

Kontrole pojawiły się po sygnałach o wzroście cen w sklepach w niektórych gminach dotkniętych zniszczeniami po niedawnej nawałnicy. Były doniesienia między innymi o wzroście cen materiałów budowalnych, agregatów prądotwórczych (bardzo poszukiwane urządzenia na terenach, przez które przeszła nawałnica), a nawet butelkowanej wody mineralnej.

Inspekcje przeprowadzono w sklepach i punktach sprzedaży obwoźnej na terenie powiatu chojnickiego, kościerskiego i kartuskiego. Rozeznaniem objęto 38 placówek detalicznych. Wynika z nich, iż oznakowanie towarów cenami było zgodne z przepisami. Ponadto zaopatrzenie sklepów w towary odbywa się na bieżąco w sposób prawidłowy, a ceny towarów nie zwiększyły się w stosunku do okresu przed nawałnicą.

Urządzenia chłodnicze u kontrolowanych przedsiębiorców były sprawne i podłączone do instalacji elektrycznej bądź agregatów.

- Tylko w jednym przypadku stwierdzono oferowanie do sprzedaży w handlu obwoźnym agregatu prądotwórczego po stosunkowo wysokiej cenie - informuje Waldemar Kołodziejczyk, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Gdańsku.

W tym tygodniu na polecenie wojewody pomorskiego inspektorzy przeprowadzą kontrolę placówek oferujących do sprzedaży artykuły spożywcze w powiatach: człuchowskim, bytowskim, chojnickim, kościerskim i kartuskim. Sprawdzana będzie rzetelność obsługi, przestrzeganie terminów przydatności produktów spożywczych do spożycia i dat minimalnej trwałości.

- Kontrole te nie będą miały charakteru sankcyjnego, chyba że stwierdzimy gdzieś jakieś skrajne nieprawidłowości. Bardziej zależy nam na rekonesansie oraz na akcji informacyjno-edukacyjnej - zaznacza Waldemar Kołodziejczyk.

W następnym tygodniu z uwagi na ustawowy obowiązek zawiadomienia przedsiębiorcy o zamiarze wszczęcia kontroli, postępowaniem kontrolnym zostaną objęte sklepy i składy z materiałami budowlanymi oraz punkty sprzedaży obwoźnej.

Kontrolą objęta zostanie legalność i rzetelność prowadzenia działalności gospodarczej, prawidłowość uwidaczniania cen oraz to, czy ceny zostały podwyższone w stosunku do okresu sprzed nawałnicy.

Wojciech Frelichowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.