Wojciech Frelichowski

Po niemiecku i indonezyjsku

Wizyta młodych Niemców i Indonezyjczyków była efektem projektu „Pomysł na brak pomysłu - porozmawiajmy po niemiecku” Wizyta młodych Niemców i Indonezyjczyków była efektem projektu „Pomysł na brak pomysłu - porozmawiajmy po niemiecku”
Wojciech Frelichowski

Uczniowie słupskiego ekonomika spotkali się z młodzieżą z Niemiec i Indonezji.

Grupa młodzieży z Niemiec i Indonezji przez tydzień gościła w Słupsku. Poznała miasto i okolice. Była także w Gdań- sku. Jej przewodnikami byli uczniowie słupskiego ekonomika. Wizyta młodych Niemców i Indonezyjczyków w Słupsku była efektem projektu „Pomysł na brak pomysłu - porozmawiajmy po niemiecku”, który w trakcie zimowych ferii szkolnych został zorganizowany w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Słupsku.

Kilka dni temu młodzież placówki i jej pedagodzy podsumowali efekty tej wizyty. Do projektu zaproszono młodzież z partnerskiego klubu sportowego i gimnazjum w Bad Salzungen w Niemczech, ze szkoły średniej w Indonezji oraz uczniów z ekonomika. Wsparcie finansowe dla tego przedsięwzięcia było możliwe dzięki pomocy Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży.

- W ciągu całego tygodnia odbywały się warsztaty językowe mające na celu kształcenie umiejętności konwersacji w języku niemieckim oraz zawody sportowe - mecze piłki siatkowej, koszykówki oraz tenisa stołowego - informuje Barbara Miedziewska, która razem z Katarzyną Byczkowską była koordynatorką projektu i opiekunką grupy. W trakcie wymiany zorganizowano wiele wycieczek po regionie, m.in. do Kluk i Ustki, a także zwiedzano Gdańsk. Jednak przede wszystkim międzynarodowa grupa młodzieży przebywała w Słupsku i tu odbywała się większość imprez.

M.in. uczniowie spotkali się z prezydentem Słupska Robertem Biedroniem oraz Marią Hasiec, która jest prekursorką sztuki batiku na Pomorzu. Ta wyjątkowa technika malarska jest szczególnie popularna właśnie w Indonezji. Indonezyjski batik jest wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Młodzież brała także udział w warsztatach ceramicznych w Słupskim Ośrodku Kultury. Sporą dawkę emocji i humoru dostarczyła możliwość skorzystania ze słupskiego lodowiska i nauki jazdy na łyżwach. Dla młodych Indonezyjczyków była to w większości pierwsza w życiu próba jazdy na łyżwach.

Wojciech Frelichowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.